آبشارگردی در نوروز
آبشار

 


ایران، مجموعا 186 آبشار محلی و فصلی دارد که 43 آبشار آن شناخته شده و مشهور هستند. ما برای شما پیشنهادهای ویژه ای داریم که عید امسال تان را با آبشارگردی متفاوت می کند.

 

 

1.آبشار تاف

ارتفاع: 800 متر

آبشار برنجه (تاف) در 2 کیلومتری غرب روستای پیر امام و در بخش زز و ماهرو از توابع شهرستان الیگودرز استان لرستان قرار دارد. این آبشار هرچند در تمام طول سال آب دارد، ولی مقدار آب آن در فصول دیگر سال به جز اواخر زمستان و بهار آنچنان کم است که به نوعی می‌توان آن را در فهرست آبشارهای فصلی لرستان قرار داد.

آبشار

برای دسترسی به این آبشار می‌توان از طریق محور الیگودرز - شول آباد، فرعی پیر امام استفاده کرد. با این ارتفاع، این آبشار بلند ترین آبشار قاره آسیا و سیزدهمین آبشار بلند جهان به شمار می‌رود.

 

2. آبشار لاتون

ارتفاع: 105  متر

آبشار لاتون، جزو بلندترین آبشارهای كشور است و در فاصله شش کیلومتری از روستای كوته كومه قرار دارد. در مسیر صعود به آبشار لاتون به روستای قدیمی ‌آسیو شوان نیز می‌رسید که تقریبا خالی از سکنه است. به زبان تالشی، آسیو به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است.  حجم آب آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد.

آبشار

3.آبشار کمردوغ

ارتفاع: 100 متر

آبشار کمردوغ در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه قرار دارد. این آبشار زیبا و دیدنی که نزدیک به 100 متر ارتفاع و بیش از 60متر عرض دارد. برای رفتن به چاروسا باید جاده‌های پرپیچ و خم کوهستانی را ازمیان جنگل‌های بلوط در شمال شهر دهدشت به طول 70 کیلومتر طی کرد.

آبشار

4. آبشار نوژیان

ارتفاع: 95 متر

آبشار نوژیان یکی دیگر از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران است که در استان لرستان واقع شده است. همچنین گردشگاه جنگلی نوژیان نیز بالای کوه تاف قرار دارد. در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می‌رویند و دارای طبیعتی زیبا و دیدنی است. مردم و گردشگران زیادی برای تماشای این آبشار زیبا و برای جمع‌آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می‌آیند.

آبشار

 راه ارتباطی آن از طریق خرم‌آباد به گردنه نوژیان جاده آسفالته یا از راه‌آهن به ایستگاه کشور و از آن طرف هم با پای پیاده حدود دو ساعت پیاده‌روی به سمت آبشار است.

 

5. آبشار شوی

ارتفاع: 85 متر

آبشار شوی یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته‌ کوه‌های زاگرس واقع است. چون چندین ساعت تا رسیدن به محل آبشار پیاده‌روی لازم است و این مسیر در میانه روز هوای گرمی ‌دارد بنابراین بهترین زمان برای رفتن به شوی، از اواخر اسفندماه به خصوص در ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است ضمن اینکه در این موقع از سال این منطقه بسیار سرسبز و زیباست. در مسیر پیاده‌روی رسیدن به آبشار شوی، بعد از عبور از دره سرتنگ دزفول، سه آبشار کوچک‌تر با ارتفاع‌هایی بین 5 تا 20 متر، قبل از رسیدن به آن قرار دارند.

آبشار

 

6. آبشار مارگون

ارتفاع: 70 متر

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که یكی از تفریحگاه‌های شیرازی‌ها و یاسوجی‌ها به صورت مشترك است. این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه‌ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره‌ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته می‌شود.  از این نظر این آبشار بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان است.

آبشار

7- آبشار آب سفید

ارتفاع: 70 متر

آبشار آب سفید الیگودرز در استان لرستان‌ و به عروس آبشارهای ایران معروف است. آب این آبشار در ترکیب با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌‌آید و به همین دلیل نام آب سفید بر آن نهاده اند. آب این آبشار یکی از بهترین و سالم‌ترین آب‌های معدنی به شمار می‌رود. دسترسی به آن از طریق جاده از شهر الیگودرز امکان پذیر است. عرض تاج آبشار در فصل پر آبی حدود 8 متر است.

آبشار

8- آبشار سنگان

ارتفاع:60 متر

مسیر دسترسی به روستای سنگان از طریق جاده کن در شمال غرب تهران است. این جاده همان جاده جدید امامزاده داوود است که با عبور از کن و روستای سولقان، دو راهی را سمت چپ و به سمت روستای سنگان پایین ادامه می‌دهید. پس از پشت سر گذاشتن روستاهای سنگان پایین، سنگان نو و سنگان بالا نیز به امامزاده قاسم می‌رسید.

آبشار

 این آبشار كه بلندترین آبشار استان تهران است، در زمستان با یخ زدن، شکلی بسیار زیبا به خود می‌گیرد اما اوج شکوه و زیبایی آبشار سنگان در فصل پرآبی یعنی بهار و اوایل تابستان است.

 

9-  آبشار بیشه

ارتفاع: 58 متر

این آبشار كه یكی از آبشارهای پرطرفدار استان لرستان است در دل کوه‌های زاگرس قرار گرفته‌ و فاصله آن تا شهر خرم‌آباد 65 کیلومتر است.  در كنار این آبشار امكانات گردشگری و اقامت گردشگران وجود دارد.  از جمله باید به 17 پلاژ، هفت چادر، بازارچه محلی، تلفن، آب، برق، خانه بهداشت و پاسگاه انتظامی اشاره کرد‌.

آبشار

عرض تاج آبشار حدود 20 متر است. به علت هم جواری این آبشار با چندین مجموعه زیبا همچون جنگل‌های پهناور بلوط، روستای زیبای بیشه و چشم‌انداز ایستگاه راه آهن بیشه، می توان از آن به عنوان یک یاز زیباترین جاذبه های گردشگری ایران یاد کرد. بریا رفتن به آبشار از شهرستان دورود تا بیشه با قطار در حدود 30 دقیقه راه است.

آبشار شاهاندشت بزرگ‌ترین آبشار استان مازندران است كه در فهرست آثار طبیعی كشور به ثبت رسیده است. در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده است، واقع شده

10- آبشار شاهاندشت

ارتفاع: ‌51 متر

 آبشار شاهاندشت بزرگ‌ترین آبشار استان مازندران است كه در فهرست آثار طبیعی كشور به ثبت رسیده است. در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده است، واقع شده و از عظیم‌ترین قلاع کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و نوعی ساروج که مخلوطی از شیر و تخم‌مرغ و نوعی خاک است ساخته شده و استحکام زیادی دارد که قدمت آن به سه هزار سال پیش می‌رسد. مسیر رسیدن به قلعه و آبشار گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهاندشت، پارکینگ شاهاندشت، گذر از روستای شاهاندشت و حدود 15 دقیقه پیاده‌روی است.

آبشار

 

11 آبشار پشندگان

ارتفاع: 45  متر

این آبشار در فاصله 75 کیلو متری جنوب فریدون شهر است. وجود انواع درختان جنگلی شامل سیب، زالزالک، بنه، بلوط و گردو و انواع پرندگان وحشی، بر طراوت و دلنشینی این جاذبه طبیعی افزوده اند.

 

12- آبشار طرزه

ارتفاع: 40 متر

یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی در منطقه پشت‌کوه فریدون شهر است که از ارتفاعات زاگرس مرکزی سرچشمه می گیرد و حدود 85 کیلو متر با مرکز شهرستان فاصله دارد. این آبشار در تمام فصول سال جلوه ای زیبا از ریزش آب بر روی صخره‌ها را نمایش می دهد.

 

13- آبشار تیرکن (هفت آبشار)، بابل

ارتفاع: 9 متر

آبشار تیرکن در استان مازندران، در روستای تیرکن، در مراتع کالبکوشت و بخش بابل‌کنار شهرستان بابل قرار دارد. این منطقه شامل 7 آبشار کوچک است که به آبشارهای تیرکن شهرت دارند. برای رسیدن به آبشار باید ابتدا به روستای تیرکن بروید که مسیر آسفالته دارد و از آنجا تا مجموعه آبشارها در حدود 2 ساعت پیاده روی در شیب ملایم دارد. آبشار اصلی که به آبشار تیرکن شهرت دارد حوضچه کوچکی ایجاد کرده است. مجموعه آبشار در مسیری به طول 3 کیلومتر در دل جنگل های درازکلا واقع شده اند.

 

14- آبشار وارک

ارتفاع: 7 متر

آبشار وارک در غرب گردنه نوژیان، در جنوب شرقی خرم‌آباد قرار دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کشور است. فاصله آن تا شهر خرم آباد حدود 60 کیلومتر می‌باشد. سرچشمه آبشار یک صخره سنگی است و پس از طی حدود 15 متر از صخره دوم فرو می ریزد و آبشار دوم را به وجود می‌آورد. آبشار وارک در نزدیکی آبشار نوژیان قرار دارد. در فصل کم آبی ارتفاع قسمت اول 7 متر با عرض حدود 12 متر و قسمت دوم 15/5 متر با عرض 5/56 متر است. اطراف این آبشار پوشیده از درختان، بلوط، گلابی و زالزالک است.

 

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از برترین ها

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه