آیین بهرشهید و آیین نخل گردانی در یزد آیین های محرم در ایران. مردم یزد از گذشته های دور ارادت خود را به اهل بیت ثابت کرده اند و به نوعی پرچم دار عزای امام حسین (ع) در محرم و صفر هستند، این مردم مانند تمامی اقوام و مردم ایرانی آداب ورسوم خاص خود را در دهه های محرم و به خصوص روز تاسوعا و عاشورا دارند. به کوشش: رحیمه زرگر-بخش گردشگری تبیان. آیین عزاداری سنتی مردم استان یزد به مناسبت شهادت امام حسین(ع) ، ۱۰ روز مانده به ماه محرم با عنوان "بهرشهید" آغاز می شود و تا پایان ماه صفر ادامه دارد. در آ ...

آیین بهرشهید و  آیین نخل گردانی در یزد

آیین های محرم در ایران

مردم یزد از گذشته های دور ارادت خود را به اهل بیت ثابت کرده اند و به نوعی پرچم دار عزای امام حسین (ع) در محرم و صفر هستند، این مردم مانند تمامی اقوام و مردم ایرانی آداب ورسوم خاص خود را در دهه های محرم و به خصوص روز تاسوعا و عاشورا دارند.

به کوشش: رحیمه زرگر-بخش گردشگری تبیان
عزاداری محرم

آیین عزاداری سنتی مردم استان یزد به مناسبت شهادت امام حسین(ع) ، ۱۰  روز مانده به ماه محرم با عنوان "بهرشهید" آغاز می شود و تا پایان ماه صفر ادامه دارد.
در آیین بهرشهید که تا اول ماه محرم ادامه دارد، هیاتی متشکل از جوانان و نوجوانان شهر به منازل مردم مراجعه و اشعاری را در سوگ امام حسین(ع) و یاران با وفایش زمزمه می کنند.
دو روز مانده به محرم، آیین " پرسه" برپا می شود و مردم در قالب هیات عزاداری در سطح شهر حرکت می کنند و اشعاری در رثای علی اکبر(ع) می خوانند.
برای آغاز عزاداری ماه محرم هر شب یکی از وعاظ با خواندن ذکر و کلماتی، با عنوان "شاه کشیدن" مراسم را آغاز می کنند.

مراسم نخل برداری از ویژگی های منحصر به فرد محرم و عزاداری در یزد است که با همکاری و همیاری اهالی در تمام مراحل مراسم، از کمک مالی و تهیه چوب و دیگر وسایل آن گرفته تا کمک در تزئین و عَلَم کردن آن و حمل آن در روز عاشورا برگزار می شود.


پس از انجام این مراسم، تعدادی از عزاداران از جمله سادات و پیرمردان، با عنوان " یاران عزا"، دور هم جمع می شوند و به آرامی ترجیح بند معروف محتشم کاشانی را می خوانند.
یکی از مهم ترین مراسم ها، آیین نخل گردانی است که هرسال در شهرستان های استان یزد مانند میبد، اردکان، تفت و روستاها و آبادی های اطراف و همچنین حسینیه های مشهور، باشکوه تر از دوران گذشته برگزار می شود. در یزد، نخل را به شکل تابوت سیدالشهدا (ع) یا نمادی از یکی از شهدای کربلا درمی آورند. نخلی از جنس چوب و به شکل برگ درخت یا سرو که هیچ شباهتی به درخت نخل ندارد، اما به این نام خوانده می شود.
در تاسوعا و عاشورا مردم بالباس های سیاه به مساجد وارد می شوند. کسانی که سید هستند شال سبز به کمر می بندند و افراد عادی شال کرم و با برهنه کردن پا، زیر تنه نخل می آیند و چاوش خوان ها شروع به مداحی می کنند و یک پرچم سیاه نیز در بالاترین نقطه ی نخل نصب می شود. سپس کسانی که زیر نخل را گرفته اند، با ذکرهای مختلف نخل را بلند می کنند.
مراسم نخل برداری از ویژگی های منحصر به فرد محرم و عزاداری در یزد است که با همکاری و همیاری اهالی در تمام مراحل مراسم، از کمک مالی و تهیه چوب و دیگر وسایل آن گرفته تا کمک در تزئین و عَلَم کردن آن و حمل آن در روز عاشورا برگزار می شود.
در ندوشن رسم است هنگام نخل برداری کسانی که در طول سال گوسفندی نذر کرده باشند در مقابل نخل ، قربانی می کنند.
دربرخی موارد، زرتشتیان یزد هم در ساختن نخل ها، همیاری و همکاری دارند. آنها حضرت سیدالشهدا(ع) را همسر شهربانوی ایرانی دانسته و نسبت به وی احترام و ارادت خاصی قائل هستند. مراسم آذین بندی و آماده کردن نخل ها برای ایام عزاداری ماه محرم با یک فراخوان، بسیج همگانی اهل محل و آبادی صورت می گیرد. برخی ها در یزد و حوالی آن، درختان خود را وقف می کنند تا در زمان کهنسالی آن ساقه هایش را صرف مرمت نخل کنند. نخل های بزرگ، پس از تزئین، چندین تن وزن پیدا می کنند و معمولا برای بلند کردن و حرکت آن نیروی بسیاری لازم است. مثلا نخل های میدان امیر چخماق، میدان امام تفت، میدان مهریز، هر یک به زور ده ها نفر نیاز دارد.

 منابع:محرم در ایران،یزد دیروز،محرم در ایران

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه