ایران جزو 3 مقصد محبوب گردشگری 2016. با انتشار نظرسنجی «بازار جهانی سفر» در بریتانیا رسانه های بین المللی همچون رویترز، بی بی سی و «تراول ویکلی» خبر صدرنشینی ایران در فهرست گردشگری را بازتاب دادند به کوشش رضا رستگاری- بخش گردشگری تبیان. بریتانیایی ها با دادن رأی بالا به ایران، آن را در میان سه مقصد محبوب گردشگران در سال 2016 قرار دادند. با اعلام این گزارش بازار جهانی سفر، رسانه های زیادی همچون رویترز، بی بی سی و «تراول ویکلی» به انتشار خبر صدرنشینی ایران در بین مقاصد محبوب سفر در سال 2016 پ ...

ایران جزو 3 مقصد محبوب گردشگری 2016

با انتشار نظرسنجی «بازار جهانی سفر» در بریتانیا رسانه های بین المللی همچون رویترز، بی بی سی و «تراول ویکلی» خبر صدرنشینی ایران در فهرست گردشگری را بازتاب دادند

به کوشش رضا رستگاری- بخش گردشگری تبیان
گردشگر

بریتانیایی ها با دادن رأی بالا به ایران، آن را در میان سه مقصد محبوب گردشگران در سال 2016 قرار دادند. با اعلام این گزارش بازار جهانی سفر، رسانه های زیادی همچون رویترز،  بی بی سی و «تراول ویکلی» به  انتشار خبر صدرنشینی ایران در بین مقاصد محبوب سفر در سال 2016 پرداخته اند.
بازار جهانی سفر (WTM) برای سی وششمین بار در لندن آغاز به کار کرد و بیش از 50 هزار کارشناس گردشگری از 190 کشور جهان در این رویداد بین المللی شرکت کرده اند.
«محمود بنکدارنیا»، یکی از اعضای جامعه تورگردانان ایران در گفت و گو با روزنامه«ایران» نمایشگاه (WTM) را یکی از معتبرترین نمایشگاه های گردشگری جهان معرفی می کند و البته انتخاب ایران به عنوان سومین مقصد محبوب گردشگران را چیزی دور از ذهن نمی داند: «ایران کشوری با سابقه تاریخی عظیم و آثار بی نظیر است. بسیاری از گردشگران کشورهای مختلف در سال های گذشته به دلایل مختلف نتوانسته اند به ایران وارد شوند و بدون شک ایران در زمینه توریسم ورودی می تواند آینده خوبی داشته باشد.»
البته بنکدار نیا مثل بسیاری از کارشناسان گردشگری یک «اما»ی بزرگ مطرح می کند. او موضوع کمبود زیرساخت ها را مطرح می کند و می گوید: «باید شرایط برای ورود گردشگر مهیا شود. باید زیرساخت هایی چون هتل، ناوگان های هوایی، زمینی و... ایجادشود. آموزش تورلیدرها و راهنما و باز آموزی آنها به طور جدی در برنامه قرار گیرد.» او شک ندارد در صورتی که زیرساخت و شرایط برای پذیرایی ازگردشگران آماده باشد، صنعت گردشگری ایران از موج جدید گردشگران سود خواهد برد.
بخش خصوصی ایران یکی از حاضران در عرصه رقابت (WTM) بود. براساس رأی گردشگران انگلیسی و مدیران ارشد صنعت گردشگری، چین، مکزیک و ایران، سه کشوری بودند که در بازار جهانی سفر 2015، به عنوان سه مقصد نخست و محبوب برای سفر در سال 2016 انتخاب شد ه اند. طبق گزارش سالانه WTM، بر مبنای رأی 2050 ذی نفعان این نمایشگاه، از جمله خریداران و غرفه داران و همچنین با رأی 1038 گردشگر بریتانیایی، 16 درصد از گردشگران برای سفر به ایران در سال 2016 میلادی علاقه نشان داده اند و از هر 10 مدیر کسب و کار در بازار جهانی نیز سه نفر برای انجام مبادلات اقتصادی با ایران در سال آینده میلادی، ابراز تمایل کرده اند.

 مقامات ایرانی تلاش می کنند تا موانع سر راه گردشگران و مسائل مربوط به صدور ویزای مسافران 190 کشور دنیا برای ورود به فرودگاه تهران را از میان بردارند. ویزای آنها اعتبار 30 روزه با امکان تمدید 15 روزه خواهد داشت. مسئولان گردشگری همچنین در حال برنامه ریزی برای صدور ویزاهای الکترونیک در اوایل سال آینده هستند.

سایمون پرس، مدیر ارشد بازار جهانی سفر (WTM) نیز با اشاره به میزان علاقه مندی گردشگران برای دیدن ایران گفت: بسیاری از شرکت های خارجی در نتیجه توافق ایران و 1+5 دنبال تجارت در ایران هستند، کمپانی های گردشگری نیز مسیر خود را به سمت ایران پیدا کرده اند. بنکدارنیا بحث را به سمت نمایشگاه «فیتور» FITURE اسپانیا و نمایشگاه ITB برلین می کشاند و اهمیت این دو نمایشگاه را بسیار بیشتر از نمایشگاه (WTM) اعلام می کند: «من امیدوارم خبرهایی که از این دو نمایشگاه می آید به همین گونه نوید بخش باشد.»
در همین راستا رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: ایران برای سونامی گردشگران خارجی آماده می شود.
 «مسعود سلطانی فر» اوایل هفته جاری در دفتر کار خود به صحبت با خبرنگار آسوشیتدپرس نشست و بار دیگر تأثیر توافق هسته ای بر افزایش شمار گردشگران خارجی در ایران را مورد تأکید قرار داد.

وی اظهار کرد: ایران برای سونامی گردشگران خارجی آماده می شود. ایران و قدرت های جهان در حال به سرانجام رساندن توافق هسته ای هستند که تحریم ها و موانع برنامه هسته ای ایران را از میان برمی دارد. سیاست های متعادل رئیس جمهوری و تسهیل قوانین صدور ویزا، درهای ایران را برای بازگشت توریست های خارجی باز می کند.
آسوشیتدپرس نوشت: ایران که کشوری غنی از لحاظ تاریخی و میراث فرهنگی به شمار می آید، طی روزهای آینده از بسته 1300 طرح سرمایه گذاری گردشگری برای جذب سرمایه های خارجی و توسعه صنعت گردشگری رونمایی می کند. ایران 19 جاذبه ثبت شده در فهرست یونسکو دارد که حتی پیش از برداشته شدن تحریم ها هم تعداد خارجی هایی که از ایران بازدید می کردند، طی دو سال گذشته تا 12 درصد افزایش داشته است.

گردشگر

در سال 2014، ایران میزبان بیش از پنج میلیون گردشگر بود که درآمد هفت میلیارد و 500 میلیون دلاری را به همراه داشت. حدود نیمی از این توریست ها مسلمانان شیعه و نیمی دیگر توریست هایی از اروپا، شمال امریکا و شرق آسیا بودند.
سلطانی فر در ادامه گفت وگو با آسوشیتدپرس اذعان داشت: گردشگری صنعتی است که در دوره پس از تحریم، بیش از دیگر بخش ها رشد خواهد کرد. گردشگری مسلماً موتور محرک برای بیرون آوردن اقتصاد ایران از بحران است. صنعت گردشگری ایران بازار شکوفایی برای سرمایه گذاران است. بعد از رفع تحریم ها، ما در انتظار سونامی گردشگران هستیم. مقامات ایرانی تلاش می کنند تا موانع سر راه گردشگران و مسائل مربوط به صدور ویزای مسافران 190 کشور دنیا برای ورود به فرودگاه تهران را از میان بردارند. ویزای آنها اعتبار 30 روزه با امکان تمدید 15 روزه خواهد داشت. مسئولان گردشگری همچنین در حال برنامه ریزی برای صدور ویزاهای الکترونیک در اوایل سال آینده هستند.
در ادامه این گزارش آمده است: ایران قصد دارد تا سال 2025 پذیرای 20 میلیون گردشگر در سال باشد. انتظار می رود رشد درآمد صنعت گردشگری این کشور تا آن زمان به 30 میلیارد دلار برسد. در حال حاضر شرایط مربوط به اقامت و حمل و نقل در ایران، کفاف تعداد گردشگران را نمی دهد. ایران 1100 هتل و اقامتگاه دارد که 130 واحد از آنها چهار و پنج ستاره هستند.
معاون رئیس جمهوری در این باره گفت: ما نیاز داریم تعداد هتل های چهار و پنج ستاره خود را از 130 به 400 واحد طی 10 سال آینده برسانیم. ما برای ساخت هتل های جدید توسط سرمایه گذاران خصوصی در حال آماده کردن شرایط برای گرفتن وام هایی با سود پایین از صندوق توسعه ملی هستیم.
ایران همچنین به بیش از 400 هواپیمای مسافربری برای جبران کمبودهای موجود که حاصل تحریم های سه دهه گذشته بوده، نیاز دارد. از 250 هواپیمای ایرانی، 100 فروند آنها در حال حاضر مجوز پرواز ندارند و 150 فروند دیگر نیاز به نوسازی دارند.
سلطانی فر در این باره اظهار داشت: پس از رفع تحریم ها، ما باید سیستم حمل و نقل هوایی مان را نوسازی کنیم و هواپیماهای جدید بخریم. اما این امری زمانبر است.
ایران طی سال های اخیر شاهد سوانح هوایی بسیاری بوده که به مرگ صدها نفر منجر شده است. هفته گذشته یک هواپیمای ایرانی با 426 مسافر پس از اینکه یکی از موتورهایش را در هنگام پرواز از دست داد، موفق شد به سلامت فرود بیاید.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پایان سخنانش گفت: «ما مقدم توریست ها و سرمایه گذاران امریکایی را گرامی می داریم. هیچ مانع و محدودیتی برای آنها در دیدار از ایران یا سرمایه گذاری در کشور وجود ندارد.»


منبع: آسوشیتدپرس

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه