«باغ شاهزاده» یا «باغ شازده» که یکی از زیباترین باغ‌‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود، در خطر خروج از فهرست یونسکو قرار دارد.

مجله اینترنتی برترین ها
 
 
 

برترین ها: «باغ شاهزاده» یا «باغ شازده» که یکی از زیباترین باغ‌‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود، در خطر خروج از فهرست یونسکو قرار دارد.

در زمستان ۱۳۹۲ خبری منتشر شد در این خصوص که با هشدار رسمی یونسکو به سازمان میراث فرهنگی، در صورت تملک بخشهایی از این باغ توسط بخش خصوصی و تبدیل عمارت‌هایی از آن به اقامتگاه‌های گردشگران و مسافران، یونسکو اقدام به خروج نام این باغ از فهرست جهانی خود می‌نماید. در بیانیه یونسکو اعلام شده‌است که هرگونه تغییر و بازسازی اماکن تاریخی ثبت جهانی‌شده باید زیر نظر این سازمان و با اجازه آن انجام شود که حضور بخش خصوصی در بخش‌هایی از این باغ، از جمله موارد نقض این قانون محسوب می‌شود.

1.    باغ شازده یکی از زیباترین باغ‌‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و حوالی شهر کرمان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده و به اواخر دوره قاجاریه مربوط است. این باغ مساحتی قریب به ۵/۵ هکتار دارد. دو مجموعه شرقی و غربی دارد. کوشک یا همان عمارت‌های آن بسیار زیباست و به صورت دو آشکوبه ساخته شده‌است.

باغ شازده: گوشه‌ای از بهشت در کویر

2.    سر در «باغ شاهزاده» از معماری خیلی زیبایی برخوردار است که آن را از سایر باغ‌های ایرانی متمایز و ممتاز می‌سازد. فواره‌های آن چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. این فواره‌ها که در طول باغ قرار دارند زیباترین فواره باغ‌های ایرانی هستند. زیرا سایر باغ‌های ایرانی کمتر فواره داشته‌اند و یا اگر داشته‌اند به این زیبایی نبوده‌اند. فواره‌های زیبای باغ شاهزاده بر اساس اختلاف ارتفاع و نه هیچ نیروی دیگری فعال هستند که این خود دلیلی بر هوش و ذکاوت مردمان کرمان زمین است.

باغ شازده: گوشه‌ای از بهشت در کویر

3.    طول باغ شاهزاده کرمان ۴۰۷متر و عرض آن ۱۲۲ متر است. و بزرگترین و زیباترین باغ تاریخی ایرانی محسوب می‌شود. این باغ همه ساله و به ویژه در فصل تابستان و بهار شاهد بازدید تعداد بیشماری از گردشگران از نقاط مختلف کشور است که این باغ دیدنی و دلفریب را برای تماشا انتخاب می‌کنند واقع شدن منطقه در مسیر عبوری کرمان به بم و در مسیر جاده کهن ابریشم از عواملی است که این محل را برای احداث یک باغ اشرافی مناسب می ساخته است.

باغ شازده: گوشه‌ای از بهشت در کویر

4.    باغ شاهزاده به گونه‌ای استقرار یافته که حداکثر استفاده از مناظر بدیع داخلی را به صورت زیر امکان پذیر می‌سازد: در بدو ورود، به ویژه در طبقه فوقانی سردر خانه به غیر از دیدها و مناظر بیرونی باغ، منظره چهارباغ و در جهت عکس آن منظره کوه را امکان پذیر می‌سازد. این مناظر عمده یعنی رؤیت حرکت آب، حوض ها و آبشارها هرکدام به نوبه خود تأکیدی بر محورهای عمود بر محور اصلی دارند و توأم با نظام گیاهی مناظر بدیع داخلی را ارائه می‌دهند.

باغ شازده: گوشه‌ای از بهشت در کویر

5.    این باغ از نمونه باغ تخت‌های ایرانی است و در زمینی مستطیلی شکل به مساحت پنج و نیم هکتار بنا شده و دارای سردر ورودی بسیار زیبایی است. بناهای باغ عبارتند از کوشک اصلی یعنی سکونتگاه دائمی و یا فصل مالک که در انتهای فوقانی باغ قرار دارد. سردر خانه در مدخل باغ به صورت بنایی خطی جبهه ورودی باغ را اشغال کرده و در دو طبقه بنا گردیده است. طبقه فوقانی دارای اتاق‌هایی است که برای زندگی و پذیرایی پیش بینی شده‌اند.

باغ شازده: گوشه‌ای از بهشت در کویر

6.    در این باغ درختان میوه متنوعی به چشم می‌خورند و در جلوی عمارت هم حوض‌ها و فواره‌ها آب‌نمای زیبایی را تشکیل داده‌اند. منبع آب باغ رودخانه کوچک تیگران است. مسعودی بنای این باغ را از جنبه‌های مختلف معماری و نقش آب در آن بررسی کرده است.

باغ شازده: گوشه‌ای از بهشت در کویر

7.    بنای اولیه این باغ در دوره قاجاریه به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی، حاکم کرمان، ساخته شد.

باغ شازده: گوشه‌ای از بهشت در کویر

8.    نکته قابل توجه در خصوص این باغ قرار گرفتن آن در مسیر گردشگری کرمان است که شامل ارگ بم، ارگ راین، باغ شازده و در نهایت شهر کرمان است.

باغ شازده: گوشه‌ای از بهشت در کویر

9.    با وجود اینکه بنا بر آمارهای سازمان میراث فرهنگی، ارگ تاريخی بم و باغ شاهزاده در تعطیلات نوروز تنها در یک روز بيش از ۳۰ هزار بازديدكننده داشته‌اند، برای حفظ بسیاری از آثار تاریخی در این باغ تلاشی صورت نگرفته است.

باغ شازده: گوشه‌ای از بهشت در کویر

10.    در باغ شاهزاده حمامی تاریخی وجود دارد که از بنایی زیبا و قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است.

باغ شازده: گوشه‌ای از بهشت در کویر

11.    باغ شاهزاده ماهان به «گوشه‌ای از بهشت در کویر کرمان» شهرت یافته است.

باغ شازده: گوشه‌ای از بهشت در کویر
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه