بفرمایید یک هیجان زمستانی. یخ نوردی شکل دیگری از سنگ نوردی است، به همان اندازه دشوار و مهیج، اما دو عامل سرما و یخ را نیز باید به آن افزود. کسانی که به دنبال نوع دیگری از صعود هستند و فقط رفتن به برنامه های زمستانی راضیشان نمی کند، شاید بخواهند ورزش هیجان انگیز و لذت بخش یخ نوردی را امتحان کنند. به کوشش رحیمه زرگر-بخش گردشگری تبیان. یخنوردی یکی از رشته های بسیار پرهیجان و نشاط آور ورزشی است که امروزه بسیاری از کوهنوردان بویژه جوانان ونوجوانان گرایش زیادی به آن دارند. این ورزش پرهیجان یکی ...

بفرمایید یک هیجان زمستانی

یخ نوردی شکل دیگری از سنگ نوردی است، به همان اندازه دشوار و مهیج، اما دو عامل سرما و یخ را نیز باید به آن افزود. کسانی که به دنبال نوع دیگری از صعود هستند و فقط رفتن به برنامه های زمستانی راضیشان نمی کند، شاید بخواهند ورزش هیجان انگیز و لذت بخش یخ نوردی را امتحان کنند.

به کوشش رحیمه زرگر-بخش گردشگری تبیان
یخ نوردی


 یخنوردی یکی از رشته های بسیار پرهیجان و نشاط آور ورزشی است که امروزه بسیاری از کوهنوردان بویژه جوانان ونوجوانان گرایش زیادی به آن دارند. این ورزش پرهیجان یکی از شاخه های کوه نوردی است که شامل صعود به یخ های کوهستانی ، آبشارهای یخی و یخچال های طبیعی است.یخ نوردان در دمای 13 تا 28 درجه زیر صفر از دیواره ها و توده های یخی صعود و با توجه به میزان شیب و نوع یخ از ابزارها و تکنیک های گوناگونی استفاده می کنند. تبر یخ و کرامپون مهمترین ابزارهای این ورزش هستند. اگر چه لوازمی که در یخ نوردی و سنگ نوردی به کار می روند تقریباً یکسان هستند،اما محیطی که صعود می کنید کاملاً متفاوت است.در حالی که نوع و کیفیت سنگ در طول سال تغییر بسیار اندکی می کند،یخ،روزانه و یا حتی در هر ساعت تغییر شکل می دهد.
یخ نوردی به دو گروه عمده تقسیم می شود؛یک نوع آن شامل صعود آبهای جاری یخ زده مانند آبشار ها و نوع دیگر شامل سطوح برفی فشرده و شیب دار و یا یخ هایی می گردد که معمولاً در ارتفاعات بالای کوه ها یافت می شود.

یخ نوردی

یخچال های یخار، سیوله و دوبی سل در دماوند، یخچالهای هرم، کسره داغ و یخچال شمالی درسبلان و یخچال علم چال و اسپیلت در علم کوه، خواستگاه این ورزش در ایران هستند.
همچنین وجود آبشارهای گوناگون یخی در نقاط مختلف ایران مانند آبشارهای آب نیک درتهران، گرمابدر،هملون در جاده شمشک، مسجد در جاده چالوس، نوا در جاده هراز،غار روباه در شهرستانک در استان تهران و دره اخلمد در نزدیکی مشهد از بارزترین مناطقی هستند که می توان درآنها به این رشته پرداخت.
دره حسن در که در نزدیک روستای زاگون (درمنطقه رودبار قصران)،استان تهران قرار دارد،محل انباشته شدن انبوه برفهای ناشی از ریزش بهمن است، این برفهای فشرده تا اواخر تابستان در دره باقی می ماند و محل خوبی برای تمرین و کار روی برف و یخ است.

یخ نوردی


در تابستان در حد فاصل توده برفی یخی و دیواره سنگی بالا دست دره،یک دیوار و کلاهک از یخ شکل می گیرد.یخ نوردانی که به کارهای دشوارتر علاقه دارند،روی این دیواره یخ نوردی می کنند.کار کردن روی این دیواره و زیر کلاهک آن تا تیر ماه که ذوب یخها زیاد می شود امکان پذیر است.
در منطقه شمیرانات استان تهران مدرسه یخنوردی میگون در طبیعت زیبای دره هملون واقع شده است که حدود 50 دقیقه با تهران فاصله دارد و از 15 آبان تا 15 فروردین ماه دارای یخ و برف ضخیم و مناسبی است.پس   اگر شما هم به این ورزش علاقه مندید می توانید یخ نوردی را در مدرسه میگون و زیر نظر مربیان مجرب این رشته بیاموزید و در این محیط زیبا و طبیعت بکر و یا هریک از مکانهایی که پیشتر به آنها اشاره کردیم،به این ورزش پر نشاط بپردازید.

یخ نوردی

البته به خاطر داشته باشید که به همراه داشتن ابزار مناسب و آگاهی کامل از تکنیک های مختلف صعود ضروریست و مانند همه ورزش های دشوار دیگر،یخ نوردان باید از خطرات این رشته آگاهی داشته باشند.با این وجود، نگذارید این خطرات مانع لذت بردن شما از تجربه استثنایی صعود یخ شود.
پس پیش به سوی صعودی لذت بخش!


منابع:مدرسه میگون،خانه کوهنوردان،عصرایران،تسنیم،کوهنوردی شمیرانات

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه