جزیره تنهای کاسپین. جایی در دل خزر بزرگترین دریاچه جهان، تکه خشکی سر از آب بیرون آورده و به عنوان تنها جزیره شمال ایران خودنمایی می کند. آشورا ده نام این جزیره قدیمی و زیباست. بخش گردشگری تبیان. این ده زیبا در مرکز شبه جزیره میان کاله در شهرستان بندر ترکمن، استان گلستان واقع است و در اثر بالا آمدن سطح آب دریاچه خزر از میانکاله جدا شده است. در صورتی که تمایل دارید یک منطقه کاملا بکر و در واقع زیستگاه حیات وحش را با چشمان خود ببینید پیشنهاد می کنیم سری به آشوراده که به عنوان ذخیره گاه زیست کر ...

جزیره تنهای کاسپین

جایی در دل خزر بزرگترین دریاچه جهان، تکه خشکی سر از آب بیرون آورده و به عنوان تنها جزیره شمال ایران خودنمایی می کند.آشورا ده نام این جزیره قدیمی و زیباست.

بخش گردشگری تبیان
جزیره کاسپین

این ده زیبا در مرکز شبه جزیره میان کاله در شهرستان بندر ترکمن، استان گلستان واقع است و در اثر بالا آمدن سطح آب دریاچه خزر از میانکاله جدا شده است.
 در صورتی که تمایل دارید یک منطقه کاملا بکر و در واقع زیستگاه حیات وحش را با چشمان خود ببینید پیشنهاد می کنیم سری به آشوراده که به عنوان ذخیره گاه زیست کره در یونسکو نیز ثبت شده است بزنید. با سفربه این جزیره می توانید پناهگاه فک ها و حیواناتی مانند روباه، خرگوش، شغال، پرندگان دریایی، کبک، قرقاول و ماهیان خاویاری و... را از نزدیک ببینید. همچنین بوته های تمشک و درختان انار ترش و پوشش گیاهان جزیره با بیش از 110 گونه نادر در حال انقراض را از نزدیک لمس کنید.ضمن آنکه تقریبا 40 درصد خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می آید.

جزیره کاسپین

جزیره کاسپین

ارتفاع این جزیره از سطح دریاهای آزاد برابر 26 متر و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است، در تابستان های مناطق ساحلی که هوا گرم و شرجی آن بیشتر است وزیدن باد در این منطقه از مقدار رطوبت کاسته و هوای جزیره را متعادل می سازد.
این جزیره سالانه میزبان یک میلیون پرنده مهاجر است و در فهرست مهمترین تالاب های بین المللی جهان نیز قرار گرفته است.
 آشوراده در زمان حکومت صفویه،شکارگاه شاهان صفوی بوده است و قلعه های متعددی برای اقامت آنان ساخته شد که در حال حاضر در حال تخریبند.

جزیره کاسپین

در زمان محمد شاه قاجار چند سالی این منطقه پایگاه روس ها بود و به همین دلیل تاسیسات تجاری و مسکونی و قلعه نظامی در آن ساختند که رضا شاه بعدها قلعه نظامی آنان را بازسازی کرد و تا مدتی به عنوان پاسگاه مرزی مورد استفاده قرار گرفت، هم اکنون بزرگترین قلعه و خانه وزیر مختار روس ها که در معرض نابودی و تخریب قرار دارد، در آشوراده موجود است.
آشوراده در 5کیلومتری غرب بندر ترکمن قرار دارد و در حال حاضر خالی از سکنه است.تنها راه رسیدن به این جزیره از این بندر قایق های موتوری محلی است که شما را پس از اندک زمانی به آنجا می رسانند.
یادتان نرود در راه برگشت سری به بازارهای بندر ترکمن بزنید و از صنایع دستی زیبای آنها نیز دیدن کنید.


منابع :روزنامه ایران،ایران دزرت،دانشنامه ایرانشناسی،سیری در ایران

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه