حمله آمریکا به گردشگری ایران. مجلس نمایندگان آمریکا در هفته گذشته طرحی را تصویب کرده که اجرای آن مانع بزرگی بر سر راه گردشگران اروپایی برای سفر به ایران محسوب می شود. به کوشش: رضا رستگاری-بخش گردشگری تبیان. با شروع کار دولت یازدهم و به خصوص در دو سال گذشته شاهد افزایش چشمگیر ورود گردشگران خارجی به ایران بوده ایم. بطوریکه به گفته مسعود سلطانی فر از تاریخ 20 فروردین تا 20 اردیبهشت 93 گردشگران اروپایی که با تور وارد کشور شده اند 240 درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش داشته است. این روند ...

حمله آمریکا به گردشگری ایران

مجلس نمایندگان آمریکا در هفته گذشته طرحی را تصویب کرده که اجرای آن مانع بزرگی بر سر راه گردشگران اروپایی برای سفر به ایران محسوب می شود.

به کوشش: رضا رستگاری-بخش گردشگری تبیان
حمله آمریکا به گردشگری ایران

با شروع کار دولت یازدهم و به خصوص در دو سال گذشته شاهد افزایش چشمگیر ورود گردشگران خارجی به ایران بوده ایم. بطوریکه به گفته مسعود سلطانی فر از تاریخ 20 فروردین تا 20 اردیبهشت 93 گردشگران اروپایی که با تور وارد کشور شده اند 240 درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته افزایش داشته است.
این روند رو به رشد در سال جاری نیز ادامه داشت بطوریکه در اواخر مهرماه رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفت و گو با آسوشیتدپرس، پیش بینی کرد که در دوران پسا تحریم صنعت  گردشگری بیش از هر بخش دیگری شاهد رشد خواهد بود و ایران می تواند شاهد "سونامی" گردشگران خارجی باشد. رشد 8.5 رصدی گردشگران خارجی نسبت به سال 93 و میانگین 12 درصدی رشد در دو سال گذشته  که 3 برابر میانگین جهانی(4.6 درصد) است، شاهدی بر ادعای رییس سازمان میراث فرهنگی بود که نوید روزهای خوش برای گردشگری را می داد.اما این پیش بینی با تصویب طرحی در مجلس نمایندگان آمریکا تحت تاثیر قرار گرفت.
هفته گذشته مجلس نمایندگان آمریکا طرح عجیب و غریبی را تصویب کرد که در صورت تایید و تصویب نهایی آن درسنای آمریکا می تواند روند رو به رشد گردشگری کشورمان را با مشکل روبرو کند. به موجب این طرح اگر کسی بعد از ماه مارس 2011 به کشورهای سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشد، برای سفر به آمریکا نیازمند دریافت ویزا خواهد بود حتی اگر تابعیت دوگانه وجود داشته باشد.
این در حالیست که آمریکا با ۳۸ کشور جهان قراردادی دایر بر معافیت شهروندان آنها از ویزای آمریکا دارد و تخمین زده می شود که سالانه ۲۰ میلیون نفر از این کشورها به آمریکا سفر می کنند. شهروندان این 38 کشور برای سفر به آمریکا نیازی به دریافت ویزا ندارند ولی اگر به چهار کشور مزبور سفر کنند، می بایست برای رفتن به آمریکا ویزا بگیرند.

در این میان دستگاه دیپلماسی دولت تدبیر و امید، هم از جهت حمایت از حقوق ایرانیانی که تابعیت یکی از 38 کشور فوق را هم دارند و هم از جهت جلوگیری از بروز پیامدهای منفی این طرح در اقتصاد کشور، لازم است نسبت به این طرح واکنش جدی تری نشان دهد

این طرح که با 407 رای موافق به تصویب رسید، علاوه بر مشکلات عدیده ای که ایجاد می کند، بر گردشگری ایران تاثیر مستقیمی دارد چرا که در بین 38 کشوری که تبعه آن ها متاثر از این قانون می شوند، کشورهایی وجود دارند که بیشترین تعداد توریست را به ایران می فرستادند.
اینکه چرا ایران در فهرست کشورهایی همچون سودان و عراق و سوریه قرار بگیرد، موضوعی نیست که بتوان بی تفاوت از کنار آن عبور کرد. گفته می شود چون ایران در فهرست وزارت امور خارجه آمریکا از سال ها پیش تاکنون همچنان در زمره کشورهای حامی تروریسم قرار دارد، به طور خودکار نام آن در هر طرحی که ضد تروریست باشد ثبت می شود. اما این نمی تواند دلیل منطقی و قابل قبولی باشد.
در هیچ یک از حوادث تروریستی سالهای اخیر در جهان، هیچگاه یک تبعه ایرانی نقش نداشته است و به عبارت دقیقتر، از 11 سپتامبر، تا حوادث تروریستی دیگر در خاورمیانه و حتی اروپا، هیچگاه نام یک ایرانی به عنوان عاملان آن حوادث ثبت نشده است. علاوه بر آن، ایران از معدود کشورهای اسلامی محسوب می شود که نه تنها حتی یک نفر از اتباع آن در گروهک داعش عضویت ندارد بلکه در صف اول مقابله با این گروهک تروریستی قرار دارد.
به همین دلیل قرار گرفتن نام ایران در طرح کنگره آمریکا، نادیده گرفتن واقعیتهای امروز دنیاست؛ به گونه ای که گاردین در یک مطلب انتقادی، با یاد کردن از ضرب المثل ایرانی گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مسگری، معیارهای دوگانه آمریکا در برخورد با تروریست ها و کنار گذاشته شدن نام عربستان و پاکستان از این فهرست، و در عوض، قرار گرفتن نام ایران در آن را زیر سوال برده است.
 از سوی دیگر در شرایطی که برجام نهایی شده و با توافق بزرگ ایران و غرب، تحریم ها بر ضد ایران لغو شده است، این اقدام کنگره، تنها موجب کاهش هر چه بیشتر اعتماد عمومی ایرانیان به دولتمردان آمریکا می شود. فراموش نکنیم که وزارت امور خارجه آمریکا از این طرح حمایت کرده و اگر سنا آن را تایید کند عملا به مرحله اجرا در خواهد آمد و این یک نمره منفی در کارنامه آمریکا در قبال ایران در دوره پسابرجام ثبت خواهد کرد.
اما طبیعتا آمریکایی با این طرح چند هدف را دنبال می کنند. یکی کاهش ورود تجار اروپایی و سرمایه گذاران ایرانی مقیم به ایران است که در همین فاصله کم بعد از مذاکرات دیدند که تجار اروپایی رفت و آمد زیادی داشتند در حالی که آمریکایی ها از چنین امکانی بهره مند نشدند و به همین دلیل مغرضانه این تصمیم را گرفتند.

حمله آمریکا به گردشگری ایران

دومین نکته این که کاهش ورود گردشگران اروپایی به ایران را دنبال می کردند. چون بعد از مذاکره اساسی که انجام شد و دیپلمات های ایرانی توانستند مقابل شش هفت کشور توسعه یافته حرف خودشان را به کرسی بنشانند، این باعث شد که بحث ایران هراسی به ایران شناسی تبدیل شود و همه کنجکاو شدند ببینند ایران چطور کشوری است که دیپلمات های آن توانستند این طور از حق و حقوقشان دفاع کنند.هدف بزرگی که در این زمینه وجود داشت این بود که به نوعی جلوگیری بشود از روشن شدن تبلیغات نادرست آن ها برای شهروندان اروپایی از اوضاع ایران. چرا که سیاه نمایی بسیار وجود دارد و آمدن گردشگران اروپایی به ایران این دروغ ها را روشن می کند.
اگر آمریکا قصد داشت تا با کشورهایی که مامن تروریسم هستند مبارزه کنند، باید به سراغ عربستان و لیبی و قطر می رفتند نه ایران.
در این میان دستگاه دیپلماسی دولت تدبیر و امید، هم از جهت حمایت از حقوق ایرانیانی که تابعیت یکی از 38 کشور فوق را هم دارند و هم از جهت جلوگیری از بروز پیامدهای منفی این طرح در اقتصاد کشور، لازم است نسبت به این طرح واکنش جدی تری نشان دهد.
مخالفت اتحادیه اروپا با طرح کنگره آمریکا و برخی واکنش های جهانی که قرار گرفتن نام ایران را در این طرح زیر سوال برده است، مسیر ایران را برای اعتراض به این طرح هموارتر ساخته است. هر چند این طرح در کنگره تصویب شده و راه برگشتی برای آن متصور نیست، اما هنوز سنای آمریکا آن را تایید نکرده؛ ضمن اینکه حتی اگر امیدی به حذف نام ایران از این طرح نباشد، باز هم وظیفه دستگاه دیپلماسی ایران این است که مخالفت خود را با آن به صراحت اعلام کند.
ضمن اینکه تصویب این طرح، به مخالفان برجام در ایران که همچنان به دنبال سوژه های تازه برای دلواپسی هستند، بهانه تازه ای برای مخالفت با هرگونه مذاکره در عرصه بین المللی داده است و عدم پیگیری جدی دولت در قبال این رخداد، می تواند میدان حرکتی آنها را برای اعتراض به دولت در حوزه دیپلماسی فراخ تر سازد و به همین دلیل لازم است دستگاه دیپلماسی از هر امکانی ٓ از جمله رایزنی با اتحادیه اروپا که معترض به این طرح است ٓ استفاده کند تا این طرح لغو شود.


منبع:خبرآنلاین- خبرگزاری میراث فرهنگی

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه