درختان تاریخی قطور و سرسبز فراوانی در شهرستان کرج به ویژه به صورت "تک درخت" در ارتفاعات وجود دارد که نیازمند شناسایی است.

درختان تاریخی قطور و سرسبز فراوانی در شهرستان کرج به ویژه به صورت "تک درخت" در ارتفاعات وجود دارد که نیازمند شناسایی است. 
تاکنون هفت درخت تاریخی در کرج شامل درخت سرو کهن یک هزار و 300 ساله ابتدای بلوار رجایی شهر (گوهردش��)، درخت چنار 800 ساله در خط یک حصار، درخت چنار 800 ساله محوطه مسجد روستای هلجرد در کمالشهر کرج، درخت چنار 800 ساله روستای "نوجان" دهستان آدران،درخت هورست (سرو اورس) دو هزار ساله شهرستانک موسوم به "پیر تودار"، درخت کهن موسوم به "آقادار" در روستای ولایت رود دهستان نسا و درخت سروگونه 600 ساله موسوم به "آقادار" در روستای کیاسر شناسایی شده است. 
این درختان شناسایی شده دارای "کد اثر طبیعی" نیز هستند اما هنوز در فهرست آثار ملی قرار نگرفته اند. 
اکنون پرونده ای برای درخت کهنسال دو هزار ساله روستای شهرستانک برای ثبت در فهرست آثار طبیعی کشور تشکیل شده است. 
برای ثبت در فهرست آثار طبیعی کشور، درختان تاریخی باید همچنان سرسبز باشند به طور مثال درخت کهنسال خط یک حصار کرج به دلیل 70 درصد خشکی، نمی تواند در این فهرست ثبت شود هرچند حفاظت فیزیکی از آن صورت می گیرد. 
اکنون در شهرستان کرج، تنها یک درخت تاریخی چنار در محوطه امامزاده حسین روستای گوراب در سال 1353 با شماره 968 همراه خود امامزاده در فهرست آثار تاریخی طبیعی کشور قرار گرفته است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :
مطالب مشابه :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه