دیدنی های دشت همیشه بهار ایران
دشت مغان

 


حتی اگر خیلی اهل سفر و گشت و گذار باشید، باز تا زمانی که دشت مغان  را نبینید، نمی توانید ادعا کنید زیباترین مکان های ایران را دیده اید. دشت مغان، بهشتی است که باید در بهار و پاییز ببینید. سرزمینی مسطح، سبز، خنک و پوشیده از درختان مرغوب میوه.

 

دشت مغان از شرق و شمال به جمهوری آذربایجان، از غرب به ارسباران و از جنوب به مشکین شهر می رسد. در واقع قسمتی از دشت مغان در شمال استان اردبیل و بیشتر بخش های آن در جمهوری آذربا��جان قرار دارد.قسمت شمالی دشت مغان به دشت همیشه بهار ایران معروف است.

دشت مغان

 این منطقه از قطب های مهم دامپروری و کشاورزی ایران است و از آنجایی که انواع غلات، حبوبات و علوفه در این دشت برداشت می شود، به آن انبار غله آذربایجان هم می گویند.

دشت مغان

از سمت شمال، دشت مغان با شیب کمتر از 5 درصد تا سواحل رود ارس گسترش دارد که به علت خاک حاصلخیز و آبرفتی دانه ریز و رسوبی زمین های کشاورزی در این قسمت تشکیل شده و بیشتر جمعیت هم در این ناحیه ساکن هستند.

در تالاب های دشت مغان می توانید انواع پرندگان مهاجر مثل قوی فریادکش، قوی کوچک، قوی گنگ، پلیکان خاکستری، اردک چشم طلایی، اردک تاجدار، مرکوس سفید، غاز خاکستری و بالکان کوچک را ببینید

کجا بگردیم؟

20 کیلومتر بعد از روستای صلوات به طرف مشکین شهر که بروید، تابلوی آبی روستای مازافا را خواهید دید. بعد از عبوراز وسط روستا، دو کیلومتر راه خاکی را باید طی کنید تا به چشمه آب معدنی مازافا برسید. اهالی منطقه آب این چشمه را در درمان امراض کلیه موثر می دانند. در تالاب های دشت مغان هم می توانید انواع پرندگان مهاجر مثل قوی فریادکش، قوی کوچک، قوی گنگ، پلیکان خاکستری، اردک چشم طلایی، اردک تاجدار، مرکوس سفید، غاز خاکستری و بالکان کوچک را ببینید.

دشت مغان

 

تاریخ در مغان

مغان شهری قدیمی است که از قدیم محل سکونت اقوام آذربایجانی بوده است. تپه نادری (نادرشاه افشار) اصلاندوز یکی از دیدنی های تاریخی این شهر است که در جنوب غربی شهر اصلاندوز و در تلاقی رودخانه ارس و قره سو قرار دارد. در تپه نادری، نادرشاه، سران کشور و بزرگان را به دشت مغان فرا خواند و انجمن بزرگی تشکیل داد که منجر به خلع شاه طهماسب دوم صفوی و رسیدن وی به تخت سلطنت شد.
دشت مغان

قلعه اولتان  هم یکی دیگر از بناهای تاریخی این منطقه است که در 500 متری روستای اولتان، کنار رودخانه ارس قرار دارد. دور تا دور قلعه اولتان دیوار بزرگ خشتی و آثار خندق بزرگی سه سمت آن را فرا گرفته، دیده می شود. بانیان نخستین قلعه اولتان، اشکانیان بوده اند و به واسطه استحکام و موقعیت مناسبی که این قلعه داشته تا قرن دوازدهم هجری از آن استفاده شده است.

دشت مغان

 قیز قلعه سی هم به عنوان یکی از قلعه های تاریخی این منطقه، با اسکلتی محکم در کنار رودخانه برزند در 17 کیلومتری شمال گرمی مغان قرار گرفته است. این قلعه یکی از قلعه های متعددی است که با نام قلعه دختر شناخته می شود و عمر آن به دوران اشکانی و ساسانی برمی گردد.

دشت مغان

در مغان می توانید گورستان های قدیمی مثل گورستان قوش اوتران، قلی بیگلو، افجی، گدایلو و کرار کورعباسلو را ببینید که در واقع، مربوط به هزاره اول پیش از میلاد هستند و در اصلاندوز قرار گرفته اند.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از: مهر، تابناک، برترین ها

 

مطالب مرتبط:

دشت مشاء به روایت تصویر

دشت شقایق رینه

نگین آبی اردبیل

یک روز با عشایر اردبیل

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه