سفر به خاستگاه صنعت ذوب مس. شهرستان بردسیر در 65 کیلومتری غرب شهرستان کرمان واقع شده و مرکز آن شهر بردسیر است. این شهرستان در سال 1358 خورشیدی از شهرستان بافت جدا و خود به شهرستان مستقلی تبدیل شد. آب و هوای شهرستان بردسیر معتدل کوهستانی است که زمستان های سرد و تابستان های ملایم دارد. به کوشش علیرضا عابدینی - بخش گردشگری تبیان. بردسیر اگر چه از شهرستان های کوچک استان کرمان بشمار می رود و روی نقشه جغرافیا فضای مختصری را اشغال کرده، با این همه از جهت قدمت و کهنسالی در تاریخ این دیار نقطه عطف ...

سفر به خاستگاه صنعت ذوب مس

شهرستان بردسیر در 65 کیلومتری غرب شهرستان کرمان واقع شده و مرکز آن شهر بردسیر است. این شهرستان در سال 1358 خورشیدی از شهرستان بافت جدا و خود به شهرستان مستقلی تبدیل شد. آب و هوای شهرستان بردسیر معتدل کوهستانی است که زمستان های سرد و تابستان های ملایم دارد.

به کوشش علیرضا عابدینی - بخش گردشگری تبیان

 

بردسیر اگر چه از شهرستان های کوچک استان کرمان بشمار می رود و روی نقشه جغرافیا فضای مختصری را اشغال کرده، با این همه از جهت قدمت و کهنسالی در تاریخ این دیار نقطه عطفی محسوب می شود.تحقیقات انجام شده نشان می دهد که در این سرزمین ، مردمی زندگی می کرده اند که بیش از 5000 سال پیش برای نخستین مرتبه به صنعت ذوب مس دست یافتند و در محل تل ابلیس این کوره ها را فعال کرده و رونق اقتصادی آن زمان را همت گماردند.

اکنون با هم بار سفر می بندیم و مهمان مردمان با صفای این دیار شده و در سفری به این شهرستان مهمترین جاذبه های طبیعی و تاریخی و مذهبی آن را از نظر خواهیم گذراند.

تل ابلیس

تل ابلیس در دشت بردسیر در ۸۰ کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان واقع گردیده است.آثار باستانی تل ابلیس نشان می دهد این منطقه در هفت لایه شکل گرفته است که قدیمی ترین و عمیق ترین آن اواخر هزاره پنجم قبل از میلاد و متاخرترین لایه های باستانی تل ابلیس هم مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد می باشد. در فصل دوم کاوش های باستان شناختی اجاق های مکشوفه و کوره های آن که از خشت خام ساخته شده بودند نوید بخش تحول بزرگی در معماری ابلیس بودند .در تل ابلیس کوره هایی برای ذوب مس وجود داشته و همچنین اشیای سنگی مانند هاون کاسه،انواع ساینده، سنگ ساب تبر سنگی،پیکرک سنگی و ابزارهای سنگی در این تپه از دل خاک بیرون آورده شد. طبق شواهد بدست آمده صنعت فلزکاری در هزاره پنجم قبل از میلاد در این منطقه از پیشرفت زیادی برخوردار و به طرز وسیعی رایج بوده است. آنچه فلزکاری تل ابلیس را بی نظیر می سازد، روش فلزگدازی است که در درجه حرارت کم و بیش کنترل شده ای انجام می گرفته است.

دریاچه تُرشاب در 13 کیلومتری جنوب شهرستان بردسیر و در نزدیکی روستای ترشاب قرار دارد.
این دریاچه فصلی از ذوب برف های ارتفاعات و همچنین رودخانه فصلی آب بخشا تغذیه شده و در فصول گرم سال خشک می شود. وسعت این دریاچه بر اساس میزان آب گیری آن متفاوت است و به طور متوسط عمق آن به 50 سانتی متر نمی رسد. آب این دریاچه شور و غیرقابل استفاده است.

 چشمه آب گرم لاله زار

این چشمه از جمله چشمه های معدنی آبگرم است که گردشگران، طبیعت دوستان و بیماران دردهای مفصلی، روماتیسم و افراد دارای عارضه های پوستی همواره با آگاهی و اطلاع از خواص درمانی و دارویی مواد معدنی به ویژه گوگرد، آن را به عنوان پزشک طبیعت برای درمان خود معرفی می کنند.این چشمه در جنوب شهرستان بردسیر و در شمال روستای قلعه عسگر در وسط رودخانه به صورت جوشان از زمین خارج می شود و از نوع گسلی است. مسیر این چشمه از روبروی دو راهی لاله زار (محور کرمان ٓ بافت) جاده خاکی در حاشیه رودخانه مادون شروع و تا رسیدن به این آب گرم ادامه دارد . سنگ های اطراف چشمه از نوع آندزیت و آندزی باز است و با توجه به دمای5/40 درجه سانتیگراد از نوع گرم است.

مقبره پیرجارسوز (پیر برحق)

تاریخ ساخت این بنا مربوط به قرن هشتم هجری قمری است و در بردسیر و در ۴۳ کیلومتری کرمان قرار دارد. این مقبره دارای گنبد دو پوشه آجری و پلان مربع شکل می باشد. در درون بنا تزئینات گچ بری مقرنس کاری و خطوط کوفی دیده می شود. اصل بنا سه طبقه ساخته شده و نمای کلی آن آجر است ومربوط به دوره ایلخانی می باشد.

کرمان

آبشار هجین

در بخش شمالی شهر بردسیر و در میان دشت همواری که روستاهای هجین، ملک آباد، خالق آباد قرار دارند؛ چشم اندازهای زیبایی از باغ ها و پوشش سبز درختان وحشی به وجود آمده که جریان آب رودخانه، بر طراوت و جلوه های آن افزوده است. این جلوه ها با وجود آبشار هجین، دل نوازتر و دیدنی تر شده اند. محدوده و بستر آبشار هجین را تخته سنگ های پهن در بر گرفته اند و جریان رودخانه با ارتفاعی حدود 6متر، به حوضچه ای در کف زمین فرو می ریزد. پوشش درخت ها و درختچه ها به خصوص «سرخگزها» بر زیبایی های این محدوده می افزاید.

کرمان

دریاچه سد ترشاب

دریاچه تُرشاب در 13 کیلومتری جنوب شهرستان بردسیر و در نزدیکی روستای ترشاب قرار دارد.
این دریاچه فصلی از ذوب برف های ارتفاعات و همچنین رودخانه فصلی آب بخشا تغذیه شده و در فصول گرم سال خشک می شود. وسعت این دریاچه بر اساس میزان آب گیری آن متفاوت است و به طور متوسط عمق آن به 50 سانتی متر نمی رسد. آب این دریاچه شور و غیرقابل استفاده است.

کرمان

ارگ بردسیر

 این اثر در مرکز شهر بردسیر و روبروی مسجد جامع، که خود نیز از آثار قدیمی است، قرار دارد. مساحت آن بیش از ۲۳۰۰ متر مربع می باشد که بطور میانگین ۸ متر بالاتر از سطح خیابان است. قدمت این ارگ به بیش از ۳۰۰ سال قبل می رسد. فضاهای بیرون آمده در کاوش های مختلف، از جمله یک حیاط با چهار ایوان قرینه که دارای هشت ورودی است، و نیز سایر امکانات سکونتی از قبیل آشپزخانه و سیستم آبرسانی بیانگر این واقعیت است که ارگ بردسیر روزگاری مکان مناسبی برای سکونت حاکمان به شمار می رفته و بعنوان یک قلعه نظامی مطرح بوده. در سفال دهانه یکی از حلقه های چاه با خط نستعلیق این عبارت نوشته شده ٜمحمد قلی سنه ۱۱۲۳ ٝ، که تاریخ ساخت بنا را نشان می دهد. مصالح به کار رفته در ساخت این بنا خشت خام است و در مواردی مانند فرش حیاط و ساخت حوض، از آجر استفاده شده است.

 این اثر در مرکز شهر بردسیر و روبروی مسجد جامع، که خود نیز از آثار قدیمی است، قرار دارد. مساحت آن بیش از ۲۳۰۰ متر مربع می باشد که بطور میانگین ۸ متر بالاتر از سطح خیابان است. قدمت این ارگ به بیش از ۳۰۰ سال قبل می رسد

خانه بهادر الملک

خانه بهادرالملک بردسیر یکی از بناهای تاریخی شهر بردسیر در استان کرمان ایران است . این خانه در بر غربی خیابان شریعتی بردسیر واقع است . این بنا توسط عبدالمظفرخان سرتیپ مشهور به بهادرالملک که در بردسیر به لقب «ابدال» معروف بود ، به روزگار قاجار ساخته شد . این بنا همچون اکثر ابنیه دوره قاجاریه این بخش از کشور ، با پلان حیاط مرکزی و فضاهای اطراف ساخته شده است بدین نحو که در جبهه شمالی حیاط ، سه دری و در جبهه جنوبی ، تالار وسیعی وجود دارد که سایر فضاهای جبهه های شرقی و غربی که شامل انبارها ، اتاقهای خدمه و مطبخ می باشد ، در خدمت فضای اصلی خانه بوده است . از جمله بخش های جالب این بنا علاوه بر تالار بزرگ آن ، انبارهای طبقه فوقانی جهت ذخیره مواد غذایی و برج خشتی این خانه است که بخش تحتانی آن به صورت محل گذر عموم است.

کرمان

از دیگر دیدنی های تاریخی و فرهنگی بردسیر می توان از آسیاب آبی گلزار که در شهر گلزار واقع است و متعلق به دوره قاجاریه می باشد، مسجد جامع گلزار که در مرکز شهر گلزار قرار دارد و متعلق به دوره سلجوقیان می باشد ، برج بردسیر که در شهر بردسیر و متعلق به دوره قاجاریه می باشد و تل ابلیس که در نزدیکی روستای سلطان آباد و جاده کرمان قرار دارد و به دوره پیش از تاریخ تعلق دارد و از دیگر جاذبه های طبیعی آن می توان از دریاچه حبلی ساز و چشمه های گزوییه، چشمه نور و چشمه سرخ، روستای لاله زار، روستای بید خوان ،روستای باغ بزم ، روستای باب زنگوئیه وچشمه های آبگرم شیرینک، آب خدادادی ، امیر کیخسروی و رن را نام برد.
از مناطق زیارتی برذسیر نیز به امام زاده سیدمحمد(ع)، مسجد جامع بردسیر، عمارت زرتشتی ها، قدمگاه حضرت ابوالفضل(ع)، قدمگاه خضرنبی(ع)، امام زاده عبدالله، زیارتگاه خواجه بدرالدین نگار، امام زاده عباس، مقبره شیخ محمد کاکو و امام زاده سید شمس الدین لاله زار می توان اشاره کرد.منابع: سیری در ایران، تیشینه، همگردی، اورداپ

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه