سفر به شرط سلامت+اینفوگرافی. در همه جای دنیا غذا خوردن یکی از مهم ترین جذابیت ها و لذت های سفر است اما برای آنکه این لذت به کاممان تلخ نشود باید نکاتی را در زمینه تغذیه رعایت کنیم. به کوشش رحیمه زرگر - بخش گردشگری تبیان. * در رستوران بین راهی غذا نخوریم! تا آنجایی که می توانید از غذا خوردن در رستورانهای بین راهی که هیچ تجربه و شناختی در مورد آنها ندارید پرهیز کنید. * لبنیات و مواد پروتئینی تازه بخرید!. برای خرید لبنیات و مواد پروتئینی از قبیل گوشت، حساسیت بالایی داشته باشید. اگر امکانات خن ...

سفر به شرط سلامت+اینفوگرافی

در همه جای دنیا غذا خوردن یکی از مهم ترین جذابیت ها و لذت های سفر است اما برای آنکه این لذت به کاممان تلخ نشود باید نکاتی را در زمینه تغذیه رعایت کنیم.

به کوشش رحیمه زرگر - بخش گردشگری تبیان
سفر

* در رستوران بین راهی غذا نخوریم!

تا آنجایی که می توانید از غذا خوردن در رستورانهای بین راهی که هیچ تجربه و شناختی در مورد آنها ندارید پرهیز کنید.

* لبنیات و مواد پروتئینی تازه بخرید!

برای خرید لبنیات و مواد پروتئینی از قبیل گوشت، حساسیت بالایی داشته باشید. اگر امکانات خنک کننده دارید، این مواد را از مبدا با خودتان بردارید، اما اگر ندارید، حتما سعی کنید موادی که می خرید تازه و استاندارد باشد. تازه بودن این مواد مستلزم این است که شما نسبت به کیفیت فروشگاهی که از آن خرید می کنید، اطمینان داشته باشید.

* از خوردن تنقلات ناسالم خودداری کنید!

لواشک، باقلا، لبو، پیراشکی، سمبوسه و چیزهایی از این قبیل را حتی در شهر خودتان هم نباید بخرید مگر این که از سلامت و کیفیت تهیه اش اطمینان صد درصد داشته باشید. حتی اگر حین تهیه این گونه موارد از روش های بهداشتی و سلامت استفاده شود، به دلیل نگهداری در فضای آزاد برای مدت های طولانی، امکان آلودگی و ناسالم شدن آنها وجود دارد. از همین رو در طول سفر از خرید این طور میان وعده ها مطلقا خودداری کنید.

* آب سالم تهیه کنید!

یکی از مهم ترین منشأ مسمومیت در طول سفر و مکان های ناآشنا، مصرف آب آلوده است. نسبت به آبی که می خورید دقت فراوان داشته باشید.یا آب را از منبع کاملا مطمئن تهیه کنید یا اگر نمی توانید، حتی الامکان از بطری های آماده آب معدنی استفاده کنید. در خرید آب معدنی هم حتما دقت کنید بطری پلمپ بوده و علائم استاندارد داشته باشد. در مورد برند هم سعی کنید آب معدنی ناشناخته نباشد.

* به تاریخ انقضا دقت کنید!

این توصیه البته صرفا برای سفر نیست، در محل زندگی خودتان هم حین خرید مواد غذایی بسته بندی شده حتما باید به تاریخ انقضای آن دقت کنید. با این تفاوت که در طول سفر، خصوصا در اماکن جاده ای، به دلیل این که حمل و نقل و دسترسی بعضا دشوار است، احتمال منقضی شدن مواد بیشتر از فروشگاه های شهری است، لذا حساسیت تان در خصوص تاریخ انقضای مواد خوراکی را در طول سفر تقویت کنید.

* خودتان غذا بپزید!

اگر امکانش را دارید خودتان مواد غذایی را از مبدا بردارید. در صورت درست کردن غذا هم حتما باید حواستان باشد تا زمان استفاده آن را در شرایط خنک نگه دارید.هنگام توقف برای صرف غذا، غذا را به طور کامل حرارت دهید، زیرا در زمان نگهداری غذا در سفر (فاصله بین خوردن و صرف غذا) میکروب ها در موادغذایی رشد می کنند. پس غذا را در حد داغ شدن حرارت دهید تا کاملا میکروب های آن از بین بروند. در صورتی که در طول سفر مشغول پختن غذا هستید، سعی کنید زمان پخت همه غذاها کامل شود.

* بهداشت را رعایت کنید!

قبل از خوردن غذا حتما دست های خود را بشویید. ظروف و وسایل پخت و پز را درون نایلون های تمیز و دربسته نگهداری کنید تا در طول سفر آلوده نشوند. ضمنا موقع ظرف شستن هم مطلقا ظروف خود را در آب رودخانه یا جوی های آب کنار جاده تمیز نکنید، این آب ها معمولا آلودگی را تشدید می کنند.
 


منبع :جام جم

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه