سفر به هرمزگان به صرف قلعه گردی سرزمین قدیمی هرمزگان بیش از هر چیز با جزایر دیدنی اش شناخته می شود. با قشم و کیش و ابوموسی. با این حال این جزیره، بخشی از تاریخ خود را با قلعه هایی که از دوره های مختلف به جا مانده نمایش می دهد. در سفر به هرمزگان شما 25قلعه برای بازدید خواهید داشت. ما از این بین چند قلعه دیدنی را به شما پیشنهاد می کنیم.   قلعه مغوبه قلعه سلطان یا قلعه مغویه از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان است. دهستان مغویه یکی از دهستان‌های بخش مرکزی ...

سفر به هرمزگان به صرف قلعه گردی
قلعه های تاریخی هرمزگان


سرزمین قدیمی هرمزگان بیش از هر چیز با جزایر دیدنی اش شناخته می شود. با قشم و کیش و ابوموسی. با این حال این جزیره، بخشی از تاریخ خود را با قلعه هایی که از دوره های مختلف به جا مانده نمایش می دهد. در سفر به هرمزگان شما 25قلعه برای بازدید خواهید داشت. ما از این بین چند قلعه دیدنی را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

قلعه مغوبه

قلعه سلطان یا قلعه مغویه از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه و از نقاط دیدنی استان هرمزگان است. دهستان مغویه یکی از دهستان‌های بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان واقع در جنوب ایران است. این بنای تاریخی در بندر مغویه واقع شده‌است و متعلق به شیخ سلطان المرزوقی یکی از حکمرانان منطقه و رئیس قبیله المرازیق و حاکم مغویه می‌باشد و به شیخ سلطان المرزوقی مشهور است.

قلعه های تاریخی هرمزگان

ساختمان قلعه دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی بوده که قدمت حیاط اندرونی از بیرونی بیشتر است. این بنا در 2 طبقه و در قسمت‌هایی نیز در 3 طبقه ساخته شده و دارای تعداد زیادی اتاق به همراه حمام سنتی، یک برج نگهبانی و 2 بادگیر می‌باشد. ساخت این بنا در سال 1321 هجری قمری پایان یافته‌است.

این کاخ زیبا از یادگار حکمرانان مرزوقی از قبیله العجمان که در منطقه مغویه و بندر لنگه از توابع استان هرمزگان حاکم بودند باقی مانده‌است.

در این اتاق یک گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است و در بخش غربی از طریق پلکانی به طبقه دوم راه می‌یافته‌است

قلعه ایلود

قلعه ایلود قلعه‌ای تاریخی در روستای ایلود در غرب استان هرمزگان است که در شهرستان بستک قرار دارد. این یکی از محکم ترین قلعه های بستک بوده‌است. آثار این دژ برفراز قله کوه ایلود باقی مانده‌است.

مصالح به کاررفته، سنگ‌های بزرگ و ملاط آن گِل و گچ و ساروج است. درب ورودی قلعه از جنوب بوده‌است که دارای در بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری بوده‌است. بعد از ورودی اصلی یک هشتی بزرگ وجود داشته که دارای هشت طاقچه ساده بوده. زمانی که انسان از هشتی وارد حیاط بیرونی می‌شده، در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می‌شده‌است، و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می‌کرده‌است. در بخش غربی هم یک پلکان به طبقه دوم می‌رود. در این طبقه یک ایوان با ستون‌های سنگی و گچ بری‌های ساده وجود دارد. این ایوان از طرف پنچ در چوبی به اتاقی راه می‌یابد که غرب آن قرار دارد. در این اتاق یک گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است و در بخش غربی از طریق پلکانی به طبقه دوم راه می‌یافته‌است. متأسفانه در حال حاضر فقط قسمتی از دیوار شمالی قلعه باقی مانده‌است.

 

قلعه جناح

بستک قلعه های زیادی دارد. یکی دیگر از آن ها قلعه جناح است که در شهری به همین نام در بستک می توانید آن را ببینید. این قلعهیکی از دژ‌های مهم منطقه بوده که هنگام لشکر کشی به فرماندهی سردار طهماسب قلی خان جلایر فرمانده قشون نادر شاه نقش عمده‌ای داشته‌است، این قلعه همچنین به دلیل موقعیت بسیار عالی سوق الجیشی اش نظارت دقیقی بر تمام منطقه بستک داشته است.

قلعه های تاریخی هرمزگان

 این روزها اگر سری به شهر جناح بزنید آثار این دژ را بر فراز تپه‌ای می بینید که با سنگ‌های بزرگ و ملاط گِل و گچ و ساروج به چشم می خورد.

در ورودی قلعه از جنوب بوده‌است که دارای در بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری بوده‌است. باقی مانده ستون‌های سنگی قلعه با گچ بری‌های ساده، وجود دارد. در جبههء جنوبی آثار پلکانی به چشم می‌خورد که به طبقه دوم راه می‌یافته‌است.

 

قلعه دیده بان

قلعه دیده بان مرکز فرمانروائی جهانگیریه و بستک، قلعه‌ای تاریخی است که با موقعیت بسیار عالی سوق الجیشی برفراز «بن‌کوه» انجیره به گویش محلی (انُزُرُه) بین بیخهء لشتان و بیخهء لمزان، ودر 34 کیلومتری بخش کوخرد و 79 کیلومتری جنوب شرقی بستک در نزدیکی پاسگاه سابق دین قرار دارد.

قلعه های تاریخی هرمزگان

این قلعه یکی از محکم‌ترین قلاع جهانگیریه بوده‌ و آثار آن را می توان برفراز «قلهء کوه انجیره» دید. شیخ محمد بستکی در مواقع انقلاب، اغتشاش وهرج ومرج کشور مسکن خانواده ومرکز فرمانروائی خود انتخاب کرده وقریب 20 سال در آن قلعه بموجب فرمان‌های نادرشاه و کریم خان زند امور حکومتی بستک وجهانگیریه و بندر عباس و بندر لنگه وجزایر را کاملاً اداره می‌کرد وسراسر این منطقه امنیت وعدالت را برقرار ساخت.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از: همشهری، هفت صبح، تاریخ هرمزگان

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه