سقوط آزاد زنانه

سقوط آزاد زنانه

زنان علاوه بر این که نقش پررنگی در ارائه خدمات گردشگری دارند خودشان می توانند به عنوان یکی از مصرف کنندگان مهم این صنعت در نظر گرفته شوند. زنان و خصوصا دختران جوان به دنبال هیجان بیشتر در زندگی شان هستند.

فرآوری: رضا رستگاری - بخش گردشگری تبیان
سقوط آزاد

برای طرفداران هیجان و ماجراجویانی که دوست دارند نهایت خطر را تجربه کنند. بانجی جامپینگ اسم آشنایی است؛ ورزشی که در آن افراد بی باک و با دل جرأت از بالای ساختمان ها، برج ها یا موانع طبیعی مرتفع به پایین می برند و قبل از برخورد به زمین بین زمین و آسمان معلق می مانند؛ البته با کمک کش خیلی محکم که به آنها بسته شده!

تحمل ترس و وحشتی که در زمان پرش در بانجی کارها به وجود می آید و فشاری که به آنها وارد می شود، کار هر کسی نیست؛ حالا اگر بانجی کارها شرایط ایمنی را هم رعایت نکنند، خطرات کار چند برابر می شود؛ شاید به همین خاطر است که اسم بانجی جامپینگ در فهرست خطرناک ترین ورزش های دنیا هم ثبت شده است. شاید برایتان جالب باشد استقبال زنان ایرانی از مردان برای تجربه چنین هیجانی بیشتر بوده است و بودند مردانی که پس از دیدن ارتفاع به راحتی انصراف خود را اعلام کرده اند اما زنان حتی یک قدم هم از تصمیم خود عقب نشینی نکرده اند.
چند سال پیش سکوی پرش دیگری در بوستان ولایت تهران نصب شد که پرش ماجراجویانه از ارتفاعی در حدود 40 متر را برای زنان آزاد اعلام کرد که با استقبال بی نظیر زنان مواجه شد به صورتی که حتی بسیاری از مسافرانی که از دیگر نقاط ایران به تهران می آمدند به عشق پرش از این دکل به بوستان ولایت می رفتند.
امیررضا بدری، مربی بانجی در بوستان ولایت می گوید: حدود 80 درصد افرادی که از بانجی می پرند، بانوانی هستند که میانگین سنی آن ها 14 تا 60 سال است و تاکنون پیش نیامده که خانمی به بالای سکو برود و از پریدن منصرف شود، اما آقایانی بوده اند که از پریدن منصرف شده اند.

 حدود 80 درصد افرادی که از بانجی می پرند، بانوانی هستند که میانگین سنی آن ها 14 تا 60 سال است و تاکنون پیش نیامده که خانمی به بالای سکو برود و از پریدن منصرف شود، اما آقایانی بوده اند که از پریدن منصرف شده اند

اما شاید پرش از بلندترین دکل بانجی خاورمیانه با نزدیک به 45 متر ارتفاع که در مجموعه گردشگری گنجنامه همدان است، تجربه ای ناب تر باشد، خصوصا این که در این مجموعه هیچ محدودیتی برای زنان اعلام نشده است.

 

زنان نیز می توانند از دکل ها به سمت پایین پرش و حس هیجان را تجربه کنند. از نکات مهم دیگری که این دکل بانجی در همدان دارد این است که قابلیت پرش همزمان چهار نفر با هم در یک زمان را دارد. در نتیجه این بانجی جامپینگ یکی از محبوب ترین ها در کشور به حساب می آید.
در این میان منطقه گردشگری توچال در شمال تهران، اولین نقطه در کشور بود که دکل 40 متری بانجی جامپینگ در آن نصب شد، اما از همان روزهای نخست، پرش و ماجراجویی زنان در آنجا ممنوع اعلام شد در حالی که در دیگر نقاط کشور این امر آزاد است.
به نظر می رسد در روز های اخیر مدیران توچال نیز به فکر افتاده اند برای سقوط آزاد زنان از بام تهران چاره ای بیندیشند به صورتی که برخی مسئولان بنیاد مستضعفان که مدیریت مجموعه تفریحی و گردشگری توچال را بر عهده دارند از اجرایی شدن برخی طرح ها برای ماجراجویی و تفریح سالم زنان در ارتفاعات توچال خبر می دهند. گویا این موضوع از طریق رئیس انجمن ورزش های هوایی و بنیاد مستضعفان در حال بررسی است .

سقوط آزاد


در حالی که در توچال مسئولان درگیر نامه نگاری اداری هستند، سکوی پرش در منطقه گردشگری گنجنامه همدان که با ارتفاع 45 متر، بلندترین بانجی جامپینگ کشور نیز به شمار می آید و در کنار آن دکل، بانجی بوستان ولایت تهران مورد استقبال زیاد زنان قرار گرفته است. نکته جالب توجه دیگر این که بر اساس آمار های موجود، تعداد زنان متقاضی برای جامپینگ بیشتر از مردان بوده است.
بانجی جامپینگ، مختص حادثه جویان است که دهه 1950 رواج یافت و وقتی نخستین فیلم آن از شبکه بی بی سی پخش شد، طرفداران بسیاری پیدا کرد. سال 1979 کلوپ ورزش های خطرناک انگلیس تصمیم گرفت این ماجراجویی را به شکل مدرن تری اجرا کند، اگرچه بانیان آن دستگیر شدند، اما بعدها این فعالیت هیجان انگیز را به آمریکا بردند و توجه بسیاری را به آن جلب کردند.
بانجی جامپینگ یکی ازتمام شاخه های جالب توجه در گردشگری ماجراجویانه می تواند باشد به صورتی که در دل طبیعت یا مکان های تاریخی و جذاب بسازیم؛ نقاط بلندمرتبه، دره ها، پل های تاریخی، کوه ها و برج های مخابراتی و...
سکوی بانجی جامپینگ چهار محال و بختیاری با 55 متر ارتفاع در حومه روستای دو پلان بخش ناغان و مشرف به رودخانه کارون از جمله ی این مناطق مرتفع طبیعی است که با وجود ناشناخته بودن، بین گردشگران و ورزشکاران خارجی طرفداران زیادی دارد.
برای رسیدن به این سکوی پرش که در نزدیکی مسیر کوچ عشایر، در مناطق حفاظت شده سبزکوه و هلن و اثر ملی لینچ قرار دارد، مسیرهای متنوعی طراحی شده تا گردشگران علاوه بر هوا، روی زمین هم ماجراجویی داشته باشند.


منبع : جام جم

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه