سوغات «روحانی» از «فرنگ». سفر اروپایی رییس جمهور به ایتالیا و رم اتفاقات مهمی در حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایجاد کرد. حسن روحانی در سفر اروپایی خود توجه ویژه‌ای به آثار و بناهای تاریخی و همکاری‌های میراث فرهنگی و گردشگری نشان داد. او به موزه شهر رم رفت و به دیدار از اشیای موزه ای پرداخت. رییس جمهوری دو هدیه نفیس صنایع دستی و هنرهای سنتی ایرانی نیز تقدیم پاپ، رهبر مسیحیان جهان در واتیکان کرد. کتاب نفیس استاد محمود فرشچیان از هنر نگارگری و مینیاتور ایرانی و یک قطعه فرش ایرانی ...

سوغات «روحانی» از «فرنگ»

 
خبرگزاری

سفر اروپایی رییس جمهور به ایتالیا و رم اتفاقات مهمی در حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایجاد کرد. حسن روحانی در سفر اروپایی خود توجه ویژه‌ای به آثار و بناهای تاریخی و همکاری‌های میراث فرهنگی و گردشگری نشان داد.
 
او به موزه شهر رم رفت و به دیدار از اشیای موزه ای پرداخت. رییس جمهوری دو هدیه نفیس صنایع دستی و هنرهای سنتی ایرانی نیز تقدیم پاپ، رهبر مسیحیان جهان در واتیکان کرد. کتاب نفیس استاد محمود فرشچیان از هنر نگارگری و مینیاتور ایرانی و یک قطعه فرش ایرانی که بازارهای اروپا هنوز تشنه آن است، هدایای ویژه رییس جمهور ایران از صنایع دستی به رهبر مسیحیان جهان بود. رییس جمهوری همچنین با امضای سند همکاری‌های میراث فرهنگی در بخش‌های موزه‌ای و مرمت آثار تاریخی و گردشگری همکاری دو کشور ایران و ایتالیا در این سه بخش را تحکیم کرد.
 
باستان شناسان ایتالیایی از جمله خوش شانس‌ترین باستان شناسان اروپا هستند که شانس حضور در مرمت آثار تاریخی ایران حتی در دوران تحریم را داشتند. آن ها در تخت جمشید فعالیت می کردند و روابط موزه‌ای ایران و ایتالیا در دوران مذاکرات حساس هسته‌ای با ورود پنه لوپه‌ها به موزه ملی ایران و استرداد اشیای تاریخی متعلق به ایران افزایش یافت.
 
حسن روحانی، رییس جمهوری در همان ماه‌های ابتدایی شروع به کار خود توجه ویژه‌ای به آثار تاریخی کشور داشت. او نخستین سفر تاریخی خود را از تخت‌جمشید آغاز کرد و در آخرین روز از حضور در ایتالیا به دیدار از بنای باستانی کلوزیوم (Colosseum) تماشاخانه تاریخی شهر رم و میدان مشهور نبرد خونین گلادیاتورها نشست که یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان است.
 
رییس جمهوری همچنین به فرانسه رفت تا پس از دیدار با فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه به دیدار مدیرکل یونسکو پاسخ مثبت بدهد و چهار لوح آثار ثبت جهانی شده ایران را از ایرینا بوکوآ در فرانسه تحویل بگیرد.
 
حسن روحانی در دیدار مدیرکل یونسکو با او گفت که مسوولیت یونسکو در قبال حفظ آثار فرهنگی منطقه‌ای که اکنون تبدیل به جولانگاه تروریست‌ها شده، سنگین است. رییس جمهوری همچنین از یونسکو و نهادهای بین المللی خواست تا تمامی تلاش خود را برای حفاظت از آثار ارزشمند فرهنگی و بشری در سوریه و عراق بکار بگیرند. او خطاب به مدیرکل یونسکو و مدیران ارشد این سازمان جهانی گفته است، ویران شدن و نابودی آثار تاریخی و فرهنگی منطقه توسط تروریست‌ها ویرانی هویت مذاهب، فرهنگ‌ها و اندیشه‌ها است.
 
به گفته روحانی، گروه های تروریستی در عراق و سوریه تلاش می‌کنند با تخریب آثار تاریخی و فرهنگی رابطه نسل جوان با هویت و گذشته تاریخی قطع کنند تا بتوانند آن‌ها را به عنوان سرباز جذب کنند. رییس جمهور همچنین از یونسکو خواست تا از ظرفیت‌های فرهنگی خود برای مقابله با تروریسم و برخورد با تخریب آثار فرهنگی از سوی تروریست‌ها استفاده کند.
 
رییس جمهوری همچنین پیشنهاد کرده است که یونسکو، دهه هشتم حیات خود را بر مبارزه با خشونت و حفظ آثار باستانی کشورها از گزند تروریست‌ها متمرکز کند.
 
پایگاه اطلاع رسانی دولت که خبر دیدار مدیرکل یونسکو با رییس جمهوری را در پاریس منتشر کرده است اعلام کرد که دکتر حسن روحانی از تلاش‌های یونسکو برای معرفی و صیانت از آثار تاریخی ایران نیز تشکر کرده است.
 
مدیرکل یونسکو نیز در پایان این دیدار، چهار لوح ثبت آثار تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی و حافظه جهانی یونسکو را به حسن روحانی تحویل داد. لوح ثبت جهانی شوش و لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی و تاریخی میمند که دو اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی هستند و لوح ثبت جهانی کلیات سعدی و لوح ثبت جهانی مسالک المالک اصطخری در حافظه جهانی یونسکو سوغات روحانی برای میراث فرهنگی ایران از پاریس است.
 
همزمان با سفر دکتر روحانی به پاریس، ایران و فرانسه در زمینه همکاری‌های گردشگری نیز تفاهمنامه امضا کردند.
 
چندماه پیش فرانسوی‌ها در یک هیات مهم تجاری با ورود به ایران توانسته بودند بازار گردشگری ایران را ارزیابی کنند. آن ها در بدو ورود به ایران تفاهمنامه مدیریت دو هتل فرودگاهی ایران در کنار فرودگاه امام خمینی را با شرکت توسعه گردشگری و در حضور رییس سازمان میراث فرهنگی امضا کردند و اکنون در سفر رییس جمهوری به پاریس در بین 20 سند همکاری امضا شده میان دو کشور گردشگری نیز جای خود را باز کرده است.
 
سند توسعه همکاری‌های گردشگری و فرهنگی ایران و فرانسه عصر پنجشنبه در کاخ الیزه با حضور حسن روحانی و فرانسوا اولاند روسای جمهوری ایران و فرانسه به امضای مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی ایران و لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه رسید. قرار است موزه‌های ملی ایران و لوور فرانسه نیز در توافق‌هایی که پیشتر اعلام شده بود همکاری های موزه‌ای خود را افزایش بدهند.

 


خبرگزاری میراث فرهنگی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه