سکه،دلار،نفت یا گردشگری؟

سکه،دلار،نفت یا گردشگری؟

امروزه بسیاری از کشورها به این حقیقت پی برده‌اند که برای بهبود اقتصاد خود شیوه‌های مبتکرانه‌ ای در روند تقویت گردشگری به خرج دهند.

رضا سیگاری - بخش گردشگری تبیان
گردشگری

گردشگری سالهاست که نقش پررنگی در توسعه اقتصادی کشورها دارد و حالا به عنوان یک صنعت درآمدزا به شمار می رود.
امروزه بسیاری از کشورها به این حقیقت پی برده‌اند که برای بهبود اقتصاد خود شیوه‌های مبتکرانه‌ ای در روند تقویت گردشگری به خرج دهند.تردیدی نیست صنعت گردشگری یکی از مولفه‌ های اصلی درآمدزا محسوب می‌شود که در توسعه اجتماعی فرهنگی نقش یک صنعت پربازده را ایفا می‌کند.

تمام دولت‌ هایی که در ایران بر سر کار آمده‌اند بر توسعه گردشگری تاکید و به درآمد آن امید بسته‌ا ند که ایران را از تکیه بر درآمد فروش نفت خلاص کنند اما به نظر می رسد تنها شعاری بیش نبوده است.


صنعت گردشگری در ایران ظرفیت‌های بالایی برای رشد و توسعه دارد.تا کنون بارها و بارها از توسعه این صنعت به عنوان یکی از مهم ترین جایگزین ها برای کاهش وابستگی به صادرات نفت،یاد شده است.بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، یران رتبه دهم جاذبه‌ های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌ های طبیعی را در جهان دارد و مهم تر اینکه یکی از امن‌ ترین کشورهای منطقه و جهان از لحاظ امنیت برای گردشگران خارجی است اما به نظر می رسد ضرورت این صنعت هنوز آن طور که باید و شاید برای مسئولین کشور ایران روشن نشده است.
تمام دولت‌ هایی که در ایران بر سر کار آمده‌اند بر توسعه گردشگری تاکید و به درآمد آن امید بسته‌ا ند که ایران را از تکیه بر درآمد فروش نفت خلاص کنند اما به نظر می رسد تنها شعاری بیش نبوده است.
درآمد ایران از نفت در سالهای اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است و دیگر نفت محصولی ضروری برای کشورهای دنیا به شمار نمی رود.تحریم ها و مشکلات فراوانی که از سوی اقتصاد جهان و غرب به کشور ایران وارد می شود باعث شده است تا ضرورت صنعت گردشگری برای ایران بیش از گذشته احساس شود.
در حال حاضر گردشگری در ایران هرگز و هرگز به عنوان یک صنعت شناخته نشده است. بر اساس آمارهای رسمی، سهم ایران از درآمدهای صنعت گردشگری در جهان کمتر از یک درصد است که رقم بسیار ناچیزی به شمار می آید. تعداد گردشگران جهان از 25 میلیون نفر در سال 1950 به یک میلیارد و 80 میلیون نفر در سال 2014 رسیده است؛میزان ورود گردشگر به ایران در سال 2014 کمتر از پنج میلیون نفر بوده است که آماری ضعیف برای کشور ایران به شمار می رود.

  بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت گردشگری در دیدار با مسئولان فارس در سالهای گذشته به خوبی اهمیت آن را نشان می دهد: جاذبه هاى گردشگرى در اینجا خیلى زیاد است. من تصورم این است كه اگر مسئولین كشور و مسئولین استان بتوانند از همین مسئله ى گردشگرى به شكل درست، با تبلیغات صحیح و با جهتگیرىِ صحیح استفاده كنند، درآمد آن، استان را از همه ى معونه هاى دیگر بى نیاز میكند. مسئله ى گردشگرى خیلى مهم است

اقتصاد مقاومتی شاید مهمترین واژه ای باشد که رهبر انقلاب تاکید فراوانی بر روی آن داشته اند و راه حل فرار از تحریم های کمر شکن کشور های غربی را خودکفایی و استقلال طلبی در حوزه های مختلف می دانند.گردشگری یکی از مقوله هایی بوده است که رهبر معظم انقلاب توصیه های فراوانی را برای توسعه آن به مسئولین گردشگری کشور داشته است.  
  بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت گردشگری در دیدار با مسئولان فارس در سالهای گذشته به خوبی اهمیت آن را نشان می دهد: جاذبه هاى گردشگرى در اینجا خیلى زیاد است. من تصورم این است كه اگر مسئولین كشور و مسئولین استان بتوانند از همین مسئله ى گردشگرى به شكل درست،با تبلیغات صحیح و با جهتگیرىِ صحیح استفاده كنند،درآمد آن،استان را از همه ى معونه هاى دیگر بى نیاز میكند.مسئله ى گردشگرى خیلى مهم است.
طبیعی است اگر گردشگری در ایران به حرکت دربیاید، درآمد بیشتری از نفت خواهد داشت ؛ کما اینکه در حال حاضر، درآمد گردشگری در کشوری مثل ترکیه از درآمد نفت کشور ایران بیشتر است.این در حالی است که کشور ایران از نظر گردشگری جزو کشورهای برتر جهان به شمار می رود.
جایی را که امروز ایران در آن ایستاده است، البته از مدت‌ ها پیش بسیاری از کارشناسان پیش‌ بینی می‌کردند و معتقد بودند نمی‌توان برای توسعه اقتصادی و پیشرفت ایران به نفت اتکا کرد. اما عدم توجه به نیازهای بلندمدت اقتصادی و باقی ماندن در اقتصاد تک محصولی، اکنون ما را وادار کرده است که دست کم در کوتاه‌مدت فکری به حال جبران کاهش درآمدهای نفتی کشور کنیم.
حالا به نظر می‌رسد دستیابی به این هدف آنقدر به طول انجامیده که تبدیل به رویا شده است.  به اعتقاد کارشناسان در صورتی که دولت روحانی در ادامه روند فعلی پایدار باشد و به افزایش صادرات غیرنفتی و گسترش گردشگری پایبند باقی بماند، می‌توان در بلندمدت امیدوار بود که گردشگری بخش قابل ملاحظه‌ای از درآمدهای نفتی را جبران کند اما چنانچه نیاز کشور به عبور از اقتصاد تک محصولی، همچنان در حد حرف باقی بماند گردشگری هیچگاه به گرد پای نفت نیز نخواهد رسید؛ تحقق این رویا بدون دستیابی به زیر ساخت ‌های مناسب و حفظ بازاری که در یکی دو سال اخیر در گردشگری ایجاد شده است، رخ نخواهد داد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به کرات گفته است گردشگری می‌تواند درآمدی معادل فروش نفت برای کشور داشته و از جایگزین‌ های اقتصاد تک‌ محصولی و متکی به نفت باشد. مسعود سلطانی‌ فر به آماری که از درآمدهای گردشگری احصا کرده است، استناد می‌کند. به گفته وی میانگین درآمد از هر گردشگر در سال گذشته حدود 1300 دلار بوده و با توجه به حجم 7/4 میلیون نفری گردشگران خارجی ایران در سال 92، مجموع درآمد کشور از این راه 6 تا 6/5 میلیارد دلار محاسبه شده است. سلطانی‌ فر همچنین یادآور شده است که باید بر اساس سند چشم‌انداز در سال 1404 به 20 میلیون گردشگر و 25 میلیارد دلار درآمد برسیم.
با این اوصاف و در خوش‌ بینانه‌ترین حالت، حتی در سال 1404 نیز گردشگری نمی‌تواند جایگزین تمام و کمالی برای نفت باشد؛ اما برای فرار از تحریم های احتمالی در سالهای آینده و بهبود شرایط اقتصادی کشور و شناساندن کشور ایران بزرگ باید از یک جایی برای توسعه گردشگری ایران استارت زد و موانع گردشگری را از پیش رو برداشت. اما آنچه که بیش از گذشته مشخص است این است که همین امروز هم دیر است.


 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه