شاهکار کاشیکاری ایران


معماری ایرانی پر است از نقش و رنگ و طرح. پر از کاشی های رنگین و آیینه کاری های مجلل. با این حال شاید زیباترین کاشی کاری ایران را بتوانید در اصفهان پیدا کنید. بنایی که بارها از کنار آن گذشته اید بدون آن که در عظمت نقش و نگارش دقت کنید.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله شاهکار کاشیکاری ایران است. این مسجد در دوران صفویه بنا شده و عمر آن به قرن یازدهم هجری برمی گردد. یعنی زمانی که استاد محمدرضا اصفهانی از معماران نامدار آن دوره خشت اول بنا را به فرمان شاه عباس اول گذاشت و 18 سال بعد آخرین کاشی آن سر جایش گذاشته شد تا این مسجد زیباترین و ماندگارترین مسجد ایران لقب بگیرد.

شگفتی های یک مسجد

یکی از ویژگی های جالب مسجد، چرخش 45 درجه ای است که از محور شمال به جنوب نسبت به محور قبله دارد. معماران سنتی به این تغییر زاویه «پاشنه» می گویند. این چرخش آنقدر ماهرانه صورت گرفته که توجه بیننده را جلب نمی کند اما نتیجه اش این است که بازدید کننده بعد از گذشتن از مدخل تاریک و عبور از راهروی طویل متصل به آن، به فضای اصلی و محوطه زیر گنبد وارد می شود.

باستان شناسان خارجی که از این بنا دیدن کرده اند، نه فقط معماری این مسجد را خاص و برجسته دانسته اند که ویژگی هایی مثل استفاده از نور طبیعی، رنگ های زیبا و کاشیکاری ظریف این بنا را جزو ویژگی های خاص آن دانسته اند.

مسجد شیخ لطف الله در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی قاپو و در همسایگی مسجد امام قرار دارد. اما وجه تسمیه و علت نامگذاری آن چیست؟ ماجرا از این قرار است که مسجد را برای تجلیل از شیخ لطف الله المیسی، یکی از مدرسان علوم دینی دوره صفوی بنا کردند. شیخ لطف الله در این مسجد علاوه بر نمازگزاری، به تدریس می پرداخت تا آنکه 6 سال قبل از در گذشت شاه عباس اول از دنیا رفت.

گنبد هزار نقش

گنبد زیبای مسجد شیخ لطف الله از درون و بیرون با کاشى کارى هاى زیبا پوشیده شده و روى چندین طاق کنگره دار بلند جا خوش کرده. بلندی گنبد مسجد شیخ لطف الله تا آن اندازه است که بتواند در کنار میدان خودنمایی کند و بر فضا مسلط باشد. روی این گنبد می توانید آیات قرآنى را ببینید. این طاق های کنگره دار از داخل مقرنس هاى صدفى شکل با نقوش اسلیمی دارند که اگر سرتان را بالا بگیرید و نگاهشان کنید، ممکن است ساعت ها در دنیای ظریف و زیبایشان غرق شوید .

گنبد زیبای مسجد شیخ لطف الله از درون و بیرون با کاشى کارى هاى زیبا پوشیده شده و روى چندین طاق کنگره دار بلند جا خوش کرده. بلندی گنبد مسجد شیخ لطف الله تا آن اندازه است که بتواند در کنار میدان خودنمایی کند و بر فضا مسلط باشد

البته این کاشی ها، در برخی نقاط ترمیم شده اند. بیشترین این تعمیرات در سال 1307 انجام شد که در قسمت سردر و گنبد بود. کتیبه نمای خارجی گنبد هم نشان می دهد که در سال 1315 اداره باستان شناسی آن دوره روی آن تغییراتی ایجاد کرده است. در همان سال ها، یعنی در فاصله 1316 تا 1318 هم حوض 8 ضلعی زیبایی که در جلوی مسجد قرار داشته برداشته شده است .

کتابت بهترین خطاطان عصر

کتیبه ای که روی سر در مسجد شیخ لطف الله می بینید، به خط ثلث علیرضا عباسی و در سال 1012 هجری نوشته شده است. علیرضا عباسی خطاط بسیار مشهور زمان شاه عباس بود.

روی یکی از کتیبه ها به خط علیرضا عباسی روایتی از پیامبر اکرم و امام صادق(ع) نقل شده است. علاوه بر این اشعاری هم روی کتیبه ها نوشته شده که از شیخ بهایی است. خطّاط این کتیبه ها هم باقر بنا است که یکی از خطاطان گمنام صفوی بود اما به لحاظ تبحر چیزی از علیرضا عباسی کم نداشت.

 

<

 • مسجد شیخ لطف الله
  مسجد شیخ لطف الله
 • مسجد شیخ لطف الله
  مسجد شیخ لطف الله
 • مسجد شیخ لطف الله
  مسجد شیخ لطف الله
 • مسجد شیخ لطف الله
  مسجد شیخ لطف الله
 • مسجد شیخ لطف الله
  مسجد شیخ لطف الله
 • مسجد شیخ لطف الله
  مسجد شیخ لطف الله
 • مسجد شیخ لطف الله
  مسجد شیخ لطف الله
 • مسجد شیخ لطف الله
  مسجد شیخ لطف الله
 • مسجد شیخ لطف الله
  مسجد شیخ لطف الله
 • مسجد شیخ لطف الله
  مسجد شیخ لطف الله

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه