طبیعت زیبا و معماری کویری رفسنجان. اگر تا کنون فرصت نشده به استان زیبای کرمان و شهر رفسنجان سفر کنید و زیبایی های خاص آن را تجربه کنید، پیشنهاد می کنم با ما همسفر شوید ، تا در این سفر گوشه هایی از جاذبه های چشم نواز این مناطق را نظاره گر باشید. به کوشش علیرضا عابدینی- بخش گردشگری تبیان. دره راگه؛ بهشتی در قلب کویر دره راگه در شمال غربی استان کرمان و درجنوب شرقی شهرستان رفسنجان در مسیر گردشگری دو جاذبه اکوتوریستی استان یعنی روستای تاریخی میمند و کلوت های شهداد قرارگرفته است. ژئوپارک دره راگ ...

طبیعت زیبا و معماری کویری رفسنجان

اگر تا کنون فرصت نشده به استان زیبای کرمان و شهر رفسنجان سفر کنید و زیبایی های خاص آن را تجربه کنید، پیشنهاد می کنم با ما همسفر شوید ، تا در این سفر گوشه هایی از جاذبه های چشم نواز این مناطق را نظاره گر باشید.

به کوشش علیرضا عابدینی- بخش گردشگری تبیان
 

دره راگه؛ بهشتی در قلب کویر

دره راگه در شمال غربی استان کرمان و درجنوب شرقی شهرستان رفسنجان در مسیر گردشگری دو جاذبه اکوتوریستی استان یعنی روستای تاریخی میمند و کلوت های شهداد قرارگرفته است. ژئوپارک دره راگه که به دلیل پدیده فرسایش آبی در دشت رفسنجان شکل گرفته است با عمقی معادل ۷۰ متر و وجود چشمه ساران متعدد در عمق زمین از جمله بکرترین و زیباترین مناطق کویری کشور محسوب می شود.

نکته جالب توجه جاری بودن رودخانه دائمی گیودری در عمق این دره می باشد و بر اساس نظر کارشناسان این دره به دلیل فرسایش های آبرفتی شکل گرفته و به دلیل ادامه فرسایش، اشکال برخی قسمت های دره نیز در حال تغییر است.
این دره حاصل فرسایش آب رودخانه دائمی «گیودری» بوده ومربوط به دوران چهارم زمین شناسی (کواترنری) است و سن آن حدود ۲۰ هزارسال تخمین زده می شود.این دره از خصوصیات کاملا منحصر به فردی برخوردار است. در برخی دیگر از استانها نیز چنین دره هایی وجود دارد اما با ابعاد و طول و عمق این دره چنین مکانی وجود ندارد. آنچه که دره را زیبا کرده جاری بودن رودخانه در انتهی دره، طولانی بودن و اشکال منحصر به فرد در دیواره های دره است که در اثر فرسایش ایجاد شده است.

طبیعت زیبا و معماری کویری رفسنجان

خانه حاج علی آقا، بزرگترین خانه خشتی جهان

خانه حاج آقا علی-بزرگترین بنای خشتی سقف دار جهان- در سال ۱۱۳۶ ساخته شده است. این بنا در فاصله ۶ کیلومتری شهر رفسنجان واقع شده است و در سابق به خانه وقفی شهرت داشته است. این خانه دارای ۱۲۰۰۰ متر مربع مساحت و ۷۰۰۰ متر مربع زیر بنا است. قدمت این بنا به قریب ۱۳۰ سال می رسد و توسط حاج آقا علی معروف به زعیم الله رفسنجانی (بزرگترین تاجر ایرانی آن دوره) در سال ۱۱۳۶ هجری خورشیدی بنا گردیده است.

این مجموعه نمونه ای زیبا و باشکوه از معماری عصر قاجار است که در ۵ کیلومتری جنوب شرقی رفسنجان و در روستای قاسم آباد واقع شده و مشتمل بر ۸ قسمت بازار، آب انبار (تامین کننده آب اهالی که دارای سردری با آجرهای گلدار تزئین شده و دیوارهای آن دارای نقوش آجری و کاشی کاری های زیبا است)، مسجد ، کاروانسرا ،حمام ، حسینیه ، یخدان (که در ۲ کیلومتری قاسم آباد و در روستای عباس آباد حاجی است ) است که هر یک کاربری خاصی داشته اند.

در ساخت خانه یاد شده اصول و شیوه های معماری ایرانی به کار گرفته شده است. در هماهنگی با اقلیم منطقه و با وجود گرمای نسبتا زیاد، خشکی هوا، بادهای متغیر و وجود شن های روان بنا حالتی درونگرا داشته و با دیوار چینه ای نسبتا بلندی محصور گردیده است، دروازه ای رفیع و با عظمت ورودی این خانه با شکوه است و داخل خانه از قسمت های مختلفی شکل گرفته است. بطور کلی قرینه سازی و حفظ تقارن از اصولی بوده که مد نظر معمار ساختمان قرار گرفته است. خانه دارای ۸۶ اتاق (هفت دری، پنج دری، سه دری و پستو) بوده که در ۴ بخش اصلی ساختمان حوضخانه، شاه نشین، پاییزی و زمستانی احداث گردیده اند.

طبیعت زیبا و معماری کویری رفسنجان

کاروانسرای کبوترخان

کاروانسرای کبوتر خان در کیلومتر 35 جاده اصلی رفسنجان ٓ کرمان در روستای کبوترخان ساخته شده است و در کتاب کاروان سراهای ایران از آن بعنوان کاروانسراهای صفویه یاد شده است.
بنا کاملا از آجر با نقش های زیبا و برجسته ایجاد شده است.برخی با اشاره به سنگ نوشته موجود در سر در این کاروان سرا سابقه  آن را مربوط به ابتدای زندیه می دانند.در حالی که پلان این بنا شبیه اکثر کاروانسرا های تاریخی دوره صفویه است، با این تفاوت که چهار برج در چهار گوشه آن ، این بنا را متمایز می کند .علی عبداللهی نیا مولف کتاب ٜتاریخ رفسنجان ٝ به نقل از استاد باستانی پاریزی می نویسد: ٦ شاه عباس با همراه خود با شتاب از رفسنجان و بیاض و انار گذشته بود و در محل کرمانشاه که قنات خرابه بود به استراحت در سایه اسب پرداخت.دراین وقت گنجعلی خان و همراهان سر رسیدند و از شاه جهت پذیرایی دعوت به عمل آوردند.اما شاه نپذیرفت و به والی کرمان گفت: اگر می خواهی رضایت شاه را بدست آوری پول میهمانی را خرج آبادانی این راه کن و کاروانسرا ساز که مسافرین مجبور نباشند در سایه اسب خود استراحت نمایند.گنجعلی خان چندین کاروانسرای معروف به شاه عباسی در مسیر یزد به کرمان ساخت که کاروانسرا های کرمانشاه،شمش،انار،کشکوئیه و کبوترخان از آن جمله می باشند.

طبیعت زیبا و معماری کویری رفسنجان

موزه مردم شناسی رفسنجان

موزه مردم شناسی رفسنجان در محلی به نام میدان موزه واقع شده است . موزه مردم شناسی رفسنجان یکی از جالبترین موزه های مردم شناسی موجود در سطح کشور است که در آن انواع مجسمه، عتیقه جات، دستگاههای بافندگی و ریسندگی، آسیاب های آبی و ٦ به چشم می خورد. این موزه در محل حمام قدیمی «آقا سیدمهدی قریشی» رفسنجان قرار دارد و سال هاست به موزه مردم شناسی تبدیل شده و آداب و رسوم رفسنجانی ها در این مکان به نمایش گذاشته است. در بخشی از موزه مجسمه هایی قرار دارند که آیین و رسوم عروسی رفسنجانی ها در دوره قاجاریه را به نمایش گذاشته اند. وسایل سنتی حمام از تخته چوبی حنابندان و سنگ پا گرفته تا شانه چوبی و ظرف های مسی هم در قسمتی از حمام آقا سیدمهدی قریشی رفسنجان به نمایش گذاشته شده است. مجسمه بعدی به نمایش گذاشته شده در حمام آقا سیدمهدی قریشی رفسنجان باز هم مجسمه یک زن است که لباس محلی به تن دارد و یک مشک بزرگ در جلوی وی گذاشته شده است. وسایل سفالی چون شیرآور و شیردان در کنار مجسمه پیرزن رفسنجانی قرار دارد.
خمره تصفیه کننده آب یکی دیگر از جالب ترین اشیاء موجود در حمام آقا سیدمهدی قریشی رفسنجان است. در گوشه دیگری از حمام آقا سیدمهدی قریشی رفسنجان نیز تنور گلی نصب شده است و بر روی آن مجسمه بانویی قرار گرفته که در حال پخت نان محلی رفسنجان به نام «کُرنو » یا «کُرنون» است.در ویترین و طاقچه های حمام قریشی هم انواع کلون و قفل در، ظروف مکشوفه از خانه تاریخی حاج آقا علی رفسنجان و یکی از نخستین تلفن های هندلی وارد شده به رفسنجان به نمایش گذاشته شده است . نسخ قدیمی، ادوات دلاکی شامل تیغ و آیینه، وسایل زینتی، دیگ سنگی، کشفیاتی از یک گور تاریخی در حومه شهر رفسنجان، ظروف سفالی و عکس هایی از حکام و بزرگان شهر رفسنجان در اواخر قاجار و اوایل پهلوی در بخش دیگری از موزه جا خوش کرده اند. بخش دیگری از حمام آقا سیدمهدی قریشی رفسنجان را با عنوان «گالری صنعت و معدن» نامگذاری کرده اند و در این گالری دستگاه هایی مانند گرجین یا خرمن کوب، انبر مخصوص کاشت، ادوات کشاورزی سنتی، دولاب، گاوآهن و ٦ وجود دارد. در گوشه ای از گالری صنعت و معدن حمام قریشی رفسنجان هم کارگاه کوچک آهنگری سنتی برپا شده است و مجسمه مرد آهنگر و شاگرد وی در آن قرار دارد.

یخدان عباس آباد حاجی:

این یخدان با حصار بلند به ارتفاع 12 متر در فاصله 4 کیلومتری شرق رفسنجان در روستای عباس آباد حاجی، بر اصلی خیابان روستا واقع گردیده است. این بنای خیرالمنفعه توسط حاج آقا علی زعیم التجار رفسنجانی با مصالح خشت خام، آجر، کاه گل و با طرح معماری کم نظیر و فرم زیبایی بنا گردیده است.

برج اودرج:

این برج در شرق روستای تاریخی اودرج در دامنه شرقی کوه الهه دان در 35 کیلومتری شرق شهرستان رفسنجان، انحرافی جاده رفسنجان_مشهد و نرسیده به داوران قرار گرفته است و دارای ساختمانی دوار است که با خشت و سنگ بر روی غارهای دست کنده که در گذشته به عنوان اقامتگاه همانند میمند از آن ها استفاده می شده، ساخته شده است. بدنه برج نیز تزئینات خشتی دارد.منابع: تیشینه ، سیری در ایران ، تاپ توریسم، همشهری آنلاین، همگردی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه