غربال بیز در مه ریز

غربال بیز در مه ریز
دریاچه غربال بیز


دیدنی های استان یزد آنقدر زیاد است که برای تماشای همه آنها اگر ماه ها در یزد بمانید هم کم است. یزد با این حال به عنوان یک استان گرم و خشک و تاریخی شناخته می شود که بناهای سنگی و خشتی و معماری زیبایی دارد. اما می خواهیم به شما بهشتی را در یزد معرفی کنیم که از زیباترین پدیده های طبیعی ایران است.

 

دریاچه غربال بیز در ناحیه ای خوش آب و هوا و خوش منظره بین شهر مهریز و یزد قرار دارد. طبیعت منطقه آن قدر دیدنی و آب و هوای آن آنقدر لطیف است که مردم استان هر سال در فصل گرم سراغ غربال بیز می روند.

دریاچه غربال بیز

چشمه با مرکز شهرستان مهریز 10 کیلومتر و با مرکز استان یزد 40 کیلومتر فاصل�� دارد و برای دیدن آن باید به روستای مزوار بروید. آب چشمه پس از جوشیدن از دل كوه وارد رودخانه شده و پس از طی مسافتی به دریاچه می‌ریزد.

وقتی آسمان با زمین مهربان باشد و باران زیاد ببارد، دریاچه به حدی پر آب می شود که می توان در آن قایقرانی کرد

در اوایل بهار آبی گوارا و زلال از کوه های اطراف دریاچه جاری می شود و در یک فرورفتگی طبیعی جمع شده و به دریاچه ای نسبتا بزرگ تبدیل می شود. وقتی آسمان با زمین مهربان باشد و باران زیاد ببارد، دریاچه به حدی پر آب می شود که می توان در آن قایقرانی کرد.

دریاچه غربال بیز

چرا غربال بیز؟
وجه تسمیه‌ی «غربال بیز» را برخی به وجود چشمه‌ی موجود و نحوه‌ی جوشش آب از حفره‌ها و لا به‌لای سنگ‌ها می‌دانند و عده‌ای آن را به سبب وجود بافت متخلخل سطح تحتانی دریاچه موجود در محل دانسته که در هر دو حالت نحوه حرکت آب شبیه عبور از منافذ یک غربال است.

دریاچه غربال بیز

این منطقه از لحاظ تاریخی هم اهمیت و ارزش فراوانی آثاری مثل ظروف سفالی، ادوات مفرغی ، بقایای شهر باستانی و گورهای خورشیدی و... در منطقه كشف شده که از تمدن های متفاوت مثل عصر حجر، مفرغ، آهن، مادها، اشكانیان و ساسانیان است.

دریاچه غربال بیز

تنوع این آثار و سبك معماری منطقه و ویژگی های قبرهای پیدا شده نشان می دهد که عمر سکونت در این منطقه به اوایل دوران هخامنشی می‌رسد. در واقع وجود آب باعث شده که این منطقه یکی از ابتدایی ترین سکونت گاه های مردم ایران باشد.

دریاچه غربال بیز

الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


مطالب مرتبط:
لکه سبزی در دل یزد
گشت و گذار یک روزه در طبیعت یزد
 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه