فرجام ِ برجام و گردشگری. "تحریم ها از امروز لغو می شود"؛ خبری که خیلی ها منتظر شنیدنش بودند و بالاخره بعد از مدت ها این وعده تحقق پیدا کرد. اما این که لغو این تحریم ها در حوزه های مختلف چه تاثیری دارد و باید منتظر چه اتفاق هایی باشیم، موضوعی است که کارشناسان حوزه های مختلف درباره آن اظهار نظر کرده اند. بخش گردشگری تبیان. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه از امروز با عنوان روز خوب برای مردم ایران و دنیا یاد کرد و گفت: امروز روز خوبی برای مردم ایران است و تحریم ها امروز لغو خواهد شد. همچنین رو ...

فرجام ِ برجام و گردشگری

"تحریم ها از امروز لغو می شود"؛ خبری که خیلی ها منتظر شنیدنش بودند و بالاخره بعد از مدت ها این وعده تحقق پیدا کرد. اما این که لغو این تحریم ها در حوزه های مختلف چه تاثیری دارد و باید منتظر چه اتفاق هایی باشیم، موضوعی است که کارشناسان حوزه های مختلف درباره آن اظهار نظر کرده اند.

بخش گردشگری تبیان
گردشگری ایران

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه از امروز با عنوان روز خوب برای مردم ایران و دنیا یاد کرد و گفت: امروز روز خوبی برای مردم ایران است و تحریم ها امروز لغو خواهد شد. همچنین روز خوبی برای منطقه است. منطقه ما از سایه یک درگیری بی مورد که می توانست نگرانی ایجاد کند با برجام رها شده و می تواند بدون غبارهای خطرناک که به دلیل تبلیغات منفی علیه برنامه هسته ای شکل گرفته حرکت صلح طلبانه ایجاد کند. امروز یه روز خوب برای دنیاست چراکه ثابت شده مشکلات مهم را می توانیم از طریق دیپلماسی حل کنیم نه تهدید و فشار و قطعا از این جهت امروز روز مهمی است.
این اتفاق بعد از ماه ها مذاکرات سنگین و تلاش تیم مذاکره کننده امروز در حالی افتاد که کشور سال ها با آثار مخرب تحریم ها روبرو بود.
تاثیر مستقیم تحریم ها بر اقتصاد کشور فقط معیشت را هدف قرار نداد و کمبودهایی که ایجاد کرد، حوزه های مختلفی را متاثر کرد. در این چند سال خبرهای مختلفی از تاثیر تحریم ها بر بخش سلامت کشور، گردشگری، محیط زیست و حتی علم به گوش رسید که نشان می داد کشور روزهای سختی را در پیش رو خواهد داشت.
مسئولان از تاثیر تحریم ها بر حوزه های مختلف گفتند و آرزوی روزی را کردند که همه تحریم ها لغو شود. اما این لغو تحریم ها بر هر حوزه چه تاثیری خواهد داشت؟

آزاد شدن پول های مسدود شده ایران، راهی برای نجات محیط زیست

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست همواره معتقد است که علاوه بر تصمیمات نادرست مدیریتی در دوره های قبل، یکی از بزرگ ترین دلایل گرفتار آمدن در این وضعیت خراب زیست محیطی، اعمال تحریم های بی رحمانه علیه کشور است. او در این باره می گوید: به دلیل وجود تحریم ها و محرومیت ایران از دسترسی به فناوری های نوین در عرصه های محیط زیست و فناوری سبز، کشورمان دوران سختی را تجربه کرده است. تحریم ها آثار متعدد و مخربی را بر روی محیط زیست و طبیعت کشور داشته است. این در حالی است که طبیعت و محیط زیست کشورمان به دلیل تغییرات آب و هوایی و خشکسالی های پی در پی، دچار آسیب های فراوانی شده است.
ابتکار به نقش تحریم ها و محرومیت ایران از فناوری های نوین جهانی در عرصه های محیط زیست اشاره می کند و می گوید: شرایط سخت تحریم ها باعث شد تا آلودگی هوا صدمات زیادی را به شهروندان شهرهای بزرگ وارد کند که با ورود دولت تدبیر و امید به این موضوع اکنون شرایط مساعدتری نسبت به گذشته داریم.
به عقیده او، لغو تحریم ها و موجب می شود تا بتوانیم به فناوری های موثرتری در جهت ارتقاء کیفیت سوخت و کاهش آلودگی هوا در صنایع و ... دست پیدا کنیم و این گام مهمی برای بهبود شاخص های محیط زیست کشور خواهد بود.
همچنین به گفته کارشناسان، لغو تحریم ها موجب می شود تا پول های مسدود شده ایران به کشور باز گردد و سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حوزه محیط زیست جذب شوند و تقاضاهایی برای سرمایه گذاری در عرصه های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری وجود داشته باشد.

گشایش اقتصادی در نظام سلامت با لغو تحریم ها

تحریم های چند سال اخیر علاوه بر سخت کردن شرایط زندگی برای مردم و آسیب های اقتصادی و معیشتی، سلامت و جان مردم را هم به خطر انداختند و به همین دلیل شاید ظالمانه ترین اثر این محرومیت، در حوزه سلامت تعریف شود. تاثیر بر دارو و تجهیزات پزشکی، کم شدن درآمد دولت و عدم توانایی اش در تامین منابع مورد نیاز نظام سلامت و تحت تاثیر قرار گرفتن مراودات علمی سبب شد تا نظام سلامت یکی از متاثرترین حوزه ها از تحریم ها باشد.
قائم مقام وزیر بهداشت در رابطه با گشایش اقتصادی وزارت بهداشت با لغو تحریم ها و تامین بهتر منابع می گوید: مهم ترین مشکل وزارت بهداشت در زمان تحریم ها هزینه های مازادی که به سیستم بهداشتی و درمانی کشور تحمیل می شد بود که لغو تحریم ها منافع اقتصادی مستقیمی هم برای وزارت بهداشت دارد.
او ادامه می دهد: واقعیت این است که مهم ترین مشکل ما در زمان تحریم، موضوع انتقال ارز و هزینه های مازادی که به سیستم بهداشتی و درمانی تحمیل می شد، بود. همچنین مشکلاتی در زمینه انتقال دانش داشتیم.
به گفته این مقام مسئول در وزارت بهداشت، نفع اصلی سیستم بهداشت و درمان در دوران پساتحریم، گشایش وضع اقتصادی، بهبود وضع معیشتی مردم و افزایش درآمدهای حاصله برای دولت و سازمان تامین اجتماعی است.
در زمینه تامین داروی کشور هم می توان امیدوار بود که تاثیر مثبت بر قیمت دارو و تجهیزات پزشکی را شاهد باشیم. رییس سازمان غذا و دارو درباره برکات لغو تحریم ها در حوزه دارو می گوید: فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم برداشته خواهد شد و با توجه به کاهش نیاز به نقدینگی، تأمین و تدارک دارو راحت تر از گذشته انجام  شود و دسترسی مردم به آن با سهولت بیشتری انجام پذیر خواهد بود.
او همچنین امیدوار است که بعد از لغو تحریم ها، شاهد سرمایه گذاری شرکت های بزرگ بین المللی در حوزه سلامت کشور باشیم.
مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو درباره تأثیر توافق هسته ای بر قیمت دارو های وارداتی می گوید: از آنجا که شرکت های واردکننده برای واردات محصولات موردنظر مسیرهای مختلفی را پیموده اند و این وقفه های طولانی تا رسیدن دارو به مبدأ، هزینه های قابل توجهی را متوجه آنها می کرد؛ امیدواریم با گشایشی که در مسیرهای بانکی ایجاد می شود، شاهد کاهش بیش از پیش قیمت داروهای وارداتی باشیم.
مراودات علمی هم از آن بحث هاییست که لغو تحریم ها بر آن تاثیرات مثبتی می گذارد . به گفته وزیر بهداشت تحریم ها تحریم ها علاوه بر حوزه درمان و دارو، آسیب های جدی و مهمی را به حوزه پژوهش و آموزش پزشکی وارد کرد، بطوریکه مراودات علمی استادان ایرانیبا خارج از کشور 50 درصد کاهش یافت.
صبح امروز نیز وزیر بهداشت درباره وضعیت حوزه سلامت پس از برداشته شدن تحریم ها، گفت: مشکلات زیادی از کشور پس از برداشته شدن تحریم ها برطرف می شود، اگر فردا تحریم ها برداشته شود، دیگر برای ارسال پول به بانک مرکزی نیاز نیست و هر شرکتی می تواند به طور مستقل مبادلات مالی خود را انجام دهد. حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور مستلزم این است که در داخل سرمایه گذار احساس امنیت کند.
وی در خصوص وضعیت تعرفه آزمایشگاه ها، گفت: تعرفه های آزمایشگاهی را ما پیشنهاد می کنیم و هیات وزیران تصویب می کند. قانون گذاری در حال حاضر در اختیار هیات وزیران است. ما معتقدیم که ساز و کار تعرفه ها و بخش خصوصی متعلق به اتحادیه ها است و فقط نظارت بر عهده ماست. این وضعیت ممکن است سرمایه گذاری ها را غیرسودآور کند.

گردش چرخ گردشگری بعد از سال ها

چرخ گردشگری کشور در سال های اخیر خیلی سخت و به کندی می چرخید. علاوه بر سوء مدیریت و مشکلاتی از این دست، تحریم ها هم بر این حوزه تاثیرات زیاد و عمیقی گذاشت.
مدیرکل بازاریابی و تبلیغات سازمان گردشگری در این باره می گوید: متاسفانه تاثیر تحریم بسیار فراگیر بود و قابل کتمان هم نیست مثلا در بحث حمل و نقل گردشگری با محدودیت های فراوانی مواجه بود حتی در مقاطعی سوختگیری هواپیماها در خیلی از فرودگاه ها محدودیت داشت و امکان پرواز در بسیاری از کشورها را نداشتیم.
او ادامه می دهد: در بحث نقل و انتقال پول هم مشکلاتی بود، از طرفی تصویر بدی از ایران در جهان تبلیغ و ارائه می شد که کار را برای سازمان و بخش خصوصی که به دنبال جذب گردشگر بین المللی بودند سخت می کرد .
به گفته او با تغییر دولت امکان حضور در نمایشگاه های گردشگری و بازارها فراهم شد که این وضعیت بعد از لغو کامل تحریم ها بهتر هم خواهد شد.

گردشگری ایران

اکبر غمخوار عضو هیات مدیره انجمن خدمات گردشگری استان تهران هم در این رابطه می گوید: در 8 سال گذشته بخش خصوصی ضربات زیادی به خاطر سیاسی بودن گردشگری در داخل و خارج کشورخورد. در دولت قبل، مسئولان سازمان میراث فرهنگی سیاسی انتخاب می شدند،مجلس بودجه سازمان را کم کرد که عملا آسیب آن به بخش گردشگری وارد شد و همه عملا به ضرر ما بود.
او ادامه می دهد: از نظر بین اللملی هم به خاطر قطعنامه هایی که صادر شد و برخوردی که با کشور می شد بخش گردشگری ضربات جبران ناپذیری خورد. در سایت وزارت امور خارجه 4 برخورد در مورد کشورها وجود دارد؛ کشور را ترک کنید، اگر کار ضرروی داری سفر کنید، سفر مجاز است و اصلا سفر نکنید که متاسفانه در سایت اکثر کشورهای اروپایی که به ایران گردشگر فرهنگی می فرستادند در این سال ها نوشته شده بود "سفر نکنید" که اخیرا فرانسه و انگلستان این واژه را حذف کردند.
به گفته این مقام در حوزه گردشگری نمود بیرونی ما در سال های تحریم در رسانه های خارجی بد بود ولی در دوره پساتحریم، تقاضا از کشورهای مختلف علی الخصوص اروپایی برای بازدید از کشور زیاد تر شده است. کشورهای نیوزیلند، انگلستان، فرانسه، ژاپن، اتریش و هلند بازار سنتی ما برای گردشگر هستند. بازارهای سنتی بعد از توافق 1+5 دوباره زنده شدند اما یکسری هم بازارهای جدید مانند آمریکای لاتین و آسیای جنوب شرقی هستند که به دنبال آنها هستیم.

دیپلماسی علمی؛ فرصتی برای علم و فناوری در دوران پساتحریم

در بحبوحه مذاکرات و زمانی که هنوز خبری از توافق و لغو تحریم نبود، بسیاری از کشورها یکی یکی برای حضور در ایران در بحث های علم و فناوری تمایل نشان دادند. معاون پژوهشی وزیر علوم در مورد جزئیات همکاری های علمی و فناوری با کشورهای اروپایی و آسیایی در چند وقت اخیر و بعد از مذاکرات هسته ای ��ی گوید: به دلیل مذاکرات هسته ای فضا باز شد؛ بسیار ی از این کشورها نگرانی داشتند که اگر توافق کنیم چطور با یکدیگر کار کنیم؛ علاقه مندی بود و رفت وآمدهای پراکنده نیز وجود داشت اما به این صورت که دولت حمایت کند وجود نداشت؛ به صورت پراکنده استاد یا دانشجو می رفت، اما عدد قابل توجهی نبود چون دولت خیلی حمایت نمی کرد، اما الآن فضا به گونه ای است که آن ها استقبال می کنند و دولت ما هم حمایت می کند. دانشگاه ها باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کنند.
او ادامه می دهد: تبادلاتی که بین دانشگاه ها اکنون ایجاد شده است، صرفا هیئت های دیپلماتیک نبودند، بلکه تیم هایی از رؤسای مراکز پژوهشی و دانشگاه ها بودند و شریکان و همکاران خود را در دانشگاه های دیگر اعم از الزهرا، تربیت مدرس، شریف، تهران و... پیدا کردند و از نزدیک با یکدیگر ملاقات و صحبت کردند و ظرفیت های یکدیگر را شناسایی کردند.
هیات هایی از ایتالیا، آلمان، آلمان، اتریش، آمریکا، استرالیا، عمان، ایتالیا، فرانسه، ژاپن، ترکیه، اندونزی، اواکراین، مغولستان، تونس، گرجستان، عراق، چین، نیوزیلند، ویتنام، کره جنوبی و اسپانیا برای تبادل علم علاقه نشان دادند و امید می رود تا در دوره ی بعد از تحریم ها، این تبادل علمی بتواند برکات زیادی را برای بالا بردن جایگاه علم کشور در دنیا و رونق بخشیدن به فناوری های داخلی و همچنین ارتقاء سطح دانشگاه های کشور داشته باشد.منبع دنیای سفر

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدما�� شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه