قدیمی ترین نشانه تمدن بشری. به کوشش:محسن سعادتی-بخش گردشگری تبیان. "تیمره" به منطقه ای در شهرستان خمین گفته می شود که قدیمی ترین نشانه های تمدن بشری در این نقطه یافت شده است. از این منطقه تاکنون بیش از ۲۱ هزار سنگ نگاره با ۴۰ هزار سال قدمت کشف شده است. در میان نقوش این سنگ نگاره ها طرح ها و نقاشی های ابتدایی و جالبی وجود دارد که حکایت انسان های اولیه و عصر حجر را برای انسان های عصر فناوری بازگو می کند. این سنگ نگاره ها گویای دورانی است که بشر به ابزار نخستین شکار و رام کردن حیوانات و پس از ...

قدیمی ترین نشانه تمدن بشری

به کوشش:محسن سعادتی-بخش گردشگری تبیان
تیمره

"تیمره" به منطقه ای در شهرستان خمین گفته می شود که قدیمی ترین نشانه های تمدن بشری در این نقطه یافت شده است. از این منطقه تاکنون بیش از ۲۱ هزار سنگ نگاره با ۴۰ هزار سال قدمت کشف شده است.
در میان نقوش این سنگ نگاره ها طرح ها و نقاشی های ابتدایی و جالبی وجود دارد که حکایت انسان های اولیه و عصر حجر را برای انسان های عصر فناوری بازگو می کند. این سنگ نگاره ها گویای دورانی است که بشر به ابزار نخستین شکار و رام کردن حیوانات و پس از آن کشاورزی و کاشت گیاهان روی آورد.

تیمره

گستردگی و فراوانی سنگ نگاره ها، تنوع تکنیکهای حکاکی، قدمت آنها و ... باعث شده تا یکی از گسترده ترین نقوش صخره ای ایران در این منطقه قرارگیرد. هنرهای صخره ای یا سنگ نگاره های خمین از کهن ترین ادوار گذشته به شمار می آیند که در هیچ جای دنیا بدیلی برایش متصور نیست و به تعبیری دیگر نقوش تیمره مادر تاریخ ، هنر، زبان ، خط ، اسطوره ها و فرهنگ ها، سنگ نگاره هاست.
در زمانی که خط و نگارشی وجود نداشته و آدمی مجبور بوده، مجموعه اطلاعات معیشتی و شکار، حفاظت، و اعلام خطر، آیین و رسومات و شیوه زندگی را از طریق نقش و نگاره ها به دیگران منتقل کند، این سنگ نگاره های منحصر به فرد به وجود آمد. عمده نگاره ها مربوط به جانوران بویژه بز کوهی و شکار آنان توسط انسان است و ابزار اصلی شکار انسان تیر و کمان و نیزه بوده است.

تیمره

از دیگر آثار شگفت انگیز این منطقه شباهت این نقشها با قاره های دیگر است زیرا نقش های متعددی که در هزاران سال پیش حکاکی شده اند در قاره هایی ایجاد شده که عمر کشف بعضی از آنها از ۵۰۰ سال فراتر نمی رود و آنقدر این نقوش شبیه یکدیگرند که گویی کار یک هنرمند واحد است. با بررسی های صورت گرفته، تصاویر پستانداری همانند بزکوهی، قوچ، پلنگ، گرگ، گوزن، شیر، گراز، آهو، گورخر، شتر و پرنده گانی همانند کبک، بوقلمون، هدهد و درنا، بیشترین نگاره ها را تشکیل می دهد. شکار با چماق ، کمند، چنگک تصاویر شکارچیان سوار بر اسب، رقصهای جادویی، زنان باردار و زایش آدمی، نبردهای پهلوانی و جنگ های تن به تن از دیگر تصاویر قابل توجه است. از دیگر سنگ نگاره های موجود در منطقه می توان به سنگ نبشته ها و کتیبه های تنگ غرقاب در صخره کتیبه دار و چم اسبه اشاره نمود که نشانگر شروع کتابت و استفاده از حروف و اشکال برای نگارش است.

تیمره

با اینکه مدتها از کشف ۲۱ هزار سنگ نگاره با قدمتی حداکثر ۴۰ هزارساله در تیمره خمین می گذرد اما تاکنون اقدامی موثر در جهت نگهداشت این آثار و توسعه گردشگری در این منطقه صورت نگرفته است و کفش کوهنوردان تنها همدم این سنگ نگاره های باستانی است.
در روزهای اخیر فعالیتهای معادن منطقه باعث تخریب برخی از این سنگ نگاره ها شده بود به گونه ای که امکان تخریب بستر اصلی سنگ نگاره ها باعث ایجاد کمپین و یا حتی اعتراض فعالان عرصه میراث فرهنگی شده است.منبع: ایسنا، ارک توریسم، مهر نیوز، ویستا

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه