ماراتن ساخت بلندترین چرخ و فلک جهان. به گزارش تبیان به نقل از خبرگزای میراث فرهنگی – بین‌الملل – اخیرا یک شرکت روسی ساخت بلندترین چرخ و فلک جهان را در تایلند آغاز کرده است. همزمان با آن ژاپن نیز تابستان امسال از بزرگترین چرخ وفلک خود بهره برداری می‌کند که پنجمین چرخ و فلک جهان خواهد بود، درحالی که دبی نیز پیشتر مدعی ساخت بلندترین چرخ وفلک جهان شده بود. شرکت روسی «پاکس» مسکو که در تایلند نیز شعبه دارد، اعلام کرده است که درنظر دارد با سرمایه ای بالغ بر 20 میلیون بت درپروژه‌ای ویژه در شهر فوکت ...

ماراتن ساخت بلندترین چرخ و فلک جهان

 
title

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزای میراث فرهنگی – بین‌الملل – اخیرا یک شرکت روسی ساخت بلندترین چرخ و فلک جهان را در تایلند آغاز کرده است. همزمان با آن ژاپن نیز تابستان امسال از بزرگترین چرخ وفلک خود بهره برداری می‌کند که پنجمین چرخ و فلک جهان خواهد بود، درحالی که دبی نیز پیشتر مدعی ساخت بلندترین چرخ وفلک جهان شده بود.
 

شرکت روسی «پاکس» مسکو که در تایلند نیز شعبه دارد، اعلام کرده است که درنظر دارد با سرمایه ای بالغ بر 20 میلیون بت درپروژه‌ای ویژه در شهر فوکت مشارکت کند. این شرکت امیدوار است ظرف مدت 18 تا 24 ماه بسته به تصویب بودجه از طرف دولت، درطرح تکمیل چرخ وفلک این شهر نیز مشارکت کند. این شرکت پیشتر نیز در روسیه، ایتالیا و کره جنوبی چنین سازه‌ای ایجاد کرده بود. اما اخیرا اعلام کرده است که تمام مدل‌های قدیمی خود را که از سال 1998 شکل گرفته بود، تعطیل کرده و با مدل‌های جدید در ارتفاع 140 تا 180 متر چرخ و فلک‌های خود را طراحی و احداث می کند.
 

به گزارش بانکوک پست برای دومین بار در سه سال گذشته یک چرخ و فلک بزرگ برای فوکت تایلند که از قبل وعده داده شده بود، به مرحله بهره برداری می‌رسد.
 

از دیگر سو به تازگی کارهای مقدماتی ساخت بزگترین چرخ و فلک جهان در نیویورک آغاز شده است. این چرخ و فلک عظیم 192 متر ارتفاع دارد و با هزینه ای بالغ بر 500 میلیون دلار ساخته خواهد شد.
 

شرکت هلندی Starneth BV که پیشتر چرخ و فلک عظیم لندن یعنی «چشم لندن» را ساخته بود کار ساخت چرخ و فلک نیویورک را بر عهده خواهد داشت. این سازه عظیم بخشی از پروژه یک میلیارد دلاری توسعه سنت جورج در نیویورک به شمار می آید.


در این چرخ و فلک از 36 کپسول یا کابین برای سوار کردن علاقمندان استفاده خواهد شد که هر یک ظرفیت 40 نفر را دارد. یک دور کامل این سازه عظیم 38 دقیقه به طول می انجامد!


چرخ و فلک اوزکا با 123 متر ارتفاع قادر به حمل 72 مسافر است که دارای دو کابین VIP با صندلی‌های لوکس است. این چرخ و فلک درهر 18 دقیقه یک دور کامل میزند و درصورت تکمیل پنجمین چرخ وفلک بلند درجهان خواهد بود. چرخ و فلک 113متری «تمپوزان» در اوزکای ژاپن پیش‌تر بلندترین چرخ و فلک جهان در حدود 1997 تا 1999 بود.


اما درسال‌های اخیر بزرگترین چرخ و فلک جهان تا کنون با ارتفاع 168متر در تاریخ 30 مارس در شهر لاس وگاس آمریکا به بهره برداری رسیده و هنوز هم بزرگترین چرخ فلک جهان به حساب می آید. بعد از آن چرخ و فلک سنگاپور است که با 167 متر ارتفاع دومین رتبه جهان را دارد و چرخ و فلک «ستاره نانچانگ» درچین با 160 متر ارتفاع، چشم لندن با 135 متر به ترتیب مقام‌های سوم و چهارم را دارند. چرخ و فلک اوزاکا رتبه پنجم جهان را از آن خود می‌کند.


درحال حاضر مسابقه‌ای برسر ساخت بزرگترین و بلندترین چرخ وفلک جهان دربسیاری ازمقصدهای گردشگری روی داده است که هریک از سازندگان مدعی آن هستند که چرخ و فلک دردست احداث بزرگترین سازه ازاین دست درجهان خواهد بود.


سازندگان چرخ و فلکی که در فوکت درحال احداث است مدعی هستند که از چرخ وفلک لاس و گاس نیز بلندتر خواهد شد اما هنوز اندازه گیری معتبر و قابل استنادی دردست نیست. البته دبی نیزچرخ‌وفلک‌ «چشم دبی» را دارد و مدعی است که این سازه رتبه یک بلندترین چرخ‌وفلک‌ دنیاست. اما دراین مورد نیز هنوز گزارش قطعی که این ادعا را تایید کند دردست نیست.
 


خبرگزاری میراث فرهنگی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه