جنگ یا بلایای طبیعی باعث از بین رفتن خیلی چیزها در دنیا شده اند. اما گاهی در میان این رویدادها، ساختمان، کشتی، جزیره، روستا یا حتی برج هایی باقی مانده اند که اگرچه متروکه و مخروبه، اما زیبا و ارزشمند به نظر می رسند.

 
 
 
 
برترین ها: جنگ یا بلایای طبیعی باعث از بین رفتن خیلی چیزها در دنیا شده اند. اما گاهی در میان این رویدادها، ساختمان، کشتی، جزیره، روستا یا حتی برج هایی باقی مانده اند که اگرچه متروکه و مخروبه، اما زیبا و ارزشمند به نظر می رسند؛ روستای زیتون زیبایی در ایتالیا که به دلیل ناپایداری های زمین اکنون خالی از سکنه است. یا ساختمان هایی با معماری زیبا که به دلایل مختلف خالی و متروکه شده اند.

در این مطلب با نمونه هایی از این متروکه های زیبا و اسرارآمیز آشنا می شوید.

1. پایانه مرکزی میشیگان

دیترویت – میشیگان

متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 1

این ایستگاه قطار بسیار زیبا در زمانی که ساخته شد، یعنی در سال 1912 میلادی یکی از بلندترین ایستگاه های قطار در جهان به شمار می رفت. این ساختمان توسط Warren & Wetmore و Reed و Stem طراحی شده است؛ همان طراح هایی که ساختمان مرکزی ترمینال بزرگ را نیز طراحی کرده اند. اما آن ساختمان نیز از سال 1988 میلادی تاکنون متروکه باقی مانده است.

2.  Gunkanjima

ناگاساکی – ژاپن

متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 2

تا دهه 1970 میلادی، بیش از ده هزار نفر در این جزیره کوچک ژاپنی زندگی می کردند. این جزیره زمانی معدن زغال سنگ فعال داشت که صاحب آن میتسوبیشی موتورز بود. معنی لغوی کلمه Gunkanjima، جزیره نبردناو است و در حال حاضر به طور کامل متروکه و خالی از سکنه است.

3. سرزمین رویا نارا

نارا – ژاپن

متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 3

نسخه ژاپنی دیسنی‌لند در سال 2006 میلادی بسته شد اما هنوز همه وسایل بازی و تفریح این سرزمین تفریحی همچون ترن هوایی، بازارچه ها و فروشگاه های خرید سوغاتی در آن دست نخورده باقی مانده مانده اند.

4.  قلعه های
Maunsell

انگستان

متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 4

این برج های علمی-تخیلی در رودخانه تیمز، برای محافظت از سواحل انگلستان در برابر حمله آلمان ها در طول جنگ جهانی دوم ساخته شده بودند. این برج ها پس از متروکه و بی استفاده شدن در سال 1956 میلادی، به طور محدود به عنوان ایستگاه های رادیویی برون‌مرزی مورد استفاده قرار گرفتند.

5. کلمن‌شاپ


نامیبی – آفریقا


متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 5

Kolmanskop، روزگاری دهکده معدن‌های الماس بود و بسیار رونق داشت. این دهکده، نخستین ایستگاه اشعه ایکس و نخستین کارخانه نخ ابریشم آفریقا را در خود داشت. اما استخراج الماس در اینجا کاهش پیدا کرد و در دهه 1950 میلادی به طور کامل از بین رفت. در حال حاضر، شن های بیابان نامیب همه دهکده را پوشانده است.

6. Pripyat 

اوکراین

متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 6

پریپیات فقط چند روز پس از فاجعه هسته ای چرنوبیل در سال 1986 میلادی تخلیه و خالی از سکنه شد. در این منطقه، 15 مدرسه، بیمارستان، ایستگاه قطار و پارک های بسیار زیبا متروکه باقی مانده اند.

7.  Varosha

فاماگوستا – قبرس

متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 7

یکی از سواحل بسیار محبوب هنرمندان و ستاره های دنیا همچون بریجیت باردوت،  Varosha بوده است که از سال 1974 میلادی پس از حمله ترکه ها به قبرس متروکه و خالی از سکنه شده است. ساکنان این ساحل هرگز به آنجا بازنگشتند.

8. گورستان قطار


Uyuni – بولیوی


متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 8

Uyuni برای داشتن بزرگ ترین دریاچه نمک دنیا شهرت جهانی دارد. اما گردشگران همچنین می توانند از گورستان قطارهای قدیمی نیز دیدن کنند. در این گورستان، از دهه 1940 میلادی، قطارهای معدن‌چی ها به صورت دست نخورده و بی استفاده در آنجا مانده اند.

9.  Reschen


Graun – ایتالیا

متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 9

در اوایل دهه 1940 میلادی، یک شرکت برق ایتالیایی به نام Montecatini، سدی ساخته شد که دو دریاچه Reschensee و Mittersee را با هم یکی می کرد. نتیجه جانبی این سد این بود که روستای محلی آن منطقه به طور کامل زیر آب فرو رفت. در Graun، این برج ناقوس کلیسای قدیم متعلق به قرن 14 تنها بازمانده و اثر باقی مانده از این روستا است.

10. دفتر مرکزی کمونیست های بلغارستان

Mount Buzludzha – بلغارستان

متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 10

هنگامی که پرده آهنین (اشاره به شوروی سابق و کشورهای تحت سلطه آن) در سال 1989 میلادی بر زمین افتاد، این ساختمان بسیار جالب از آنها به یادگار ماند. دولت کنونی بلغارستان امیدوار است بتواند این ساختمان عظیم را نوسازی و دوباره احیا کند.

11. کلیسای متدیست شهر

گاری – ایالت ایندیانا

متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 11

کارخانه استیل ایالت متحده آمریکا، در سال 1920 میلادی برای ساخت این کلیسا زیبا با سبک معماری گوتیک حدود 385 هزار دلار هزینه پرداخت کرده بود. اما اکنون این کلیسا به خاطره ها پیوسته و فقط خرابه ای از آن باقی مانده است.

12. گورستان کشتی

Nouadhibou  - موریتانی

متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 12

دومین شهر بزرگ موریتانی، بزرگ ترین گورستان کشتی های جهان را دارد. اسکله این شهر خانه بیش از 300 کشتی زنگ زده و قدیمی است. دارندگان کشتی های قدیمی می توانند آنها را در اینجا دفن کنند.

13. Balestrino

ایتالیا

متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 13

این دهکده بسیاری زیبای ایتالیایی در قرن 12 میلادی به راهبان سن پیترو دیمونتی تعلق داشت. این روستا مملو از درختان زیتون بوده است. در اواخر قرن 19 میلادی، هنگامی که زمین لرزه بزرگی در این منطقه رخ داد، ساکنین آن آنجا را ترک گفتند. خانواده هایی که همچنان مانده بودند، در سال 1953 میلادی به دلیل ناپایداری های جغرافیایی آنجا را ترک کردند.

14. فرودگاه بین المللی نیکوسیا

نیکوسیا – قبرس

متروکه های رویایی و اسرارآمیز - تصویر 14

این فرودگاه در حال حاضر به صورت متروکه باقی مانده است. رستوران، کانتر چک بلیط ها، سالن انتظار و ... همه چیز در این رستوران از سال 1974 میلادی تاکنون به همان ترتیب قدیمی باقی مانده اند. دلیل متروکه شدن این فرودگاه، حمله ترکیه به قبرس در آن سال ها بود.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه