نوای ِ دماوند. نوا روستایی زیبا و مرتفع از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل است. به کوشش: رحیمه زرگر-بخش گردشگری تبیان. در عبور از جاده ی زیبای هراز، کمی پایین تر از قریه ی اسک به سمت ��مل، دو دیوار سر به فلک کشیده ی سنگی قرار دارد. سمت غرب آن دره ها و دامنه های وسیع قله ی دماوند است که دهکده های با صفای رینه، گرنا، آب گرم و امیرآباد چون گل و بوته ی رنگارنگ در چین و چروک های سنگی به دامن دماوند افتاده اند. معروف است که چون در این روستا نسبت به روستاهای اطراف بادهای شدید نمی وزد نوا نامگذاری شد ...

نوای ِ دماوند

نوا روستایی زیبا و مرتفع از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل است.

به کوشش: رحیمه زرگر-بخش گردشگری تبیان
دماوند

در عبور از جاده ی زیبای هراز، کمی پایین تر از قریه ی اسک به سمت آمل، دو دیوار سر به فلک کشیده ی سنگی قرار دارد. سمت غرب آن دره ها و دامنه های وسیع قله ی دماوند است که دهکده های با صفای رینه، گرنا، آب گرم و امیرآباد چون گل و بوته ی رنگارنگ در چین و چروک های سنگی به دامن دماوند افتاده اند.
معروف است که چون در این روستا نسبت به روستاهای اطراف بادهای شدید نمی وزد نوا نامگذاری شد.
نوا = نه + وا ( وا در زبان مازندرانی به معنی باد است)
روستای زیبا و ییلاقی نوا، با کثرت و فراوانی چشمه سارها که از بن سنگ ها و دل کوهسار و از هر نقطه ی آن می جوشد و جاری می شود به چهارصد چشمه معروف است. لطافت هوا و صافی و شفافی آن و طراوت و خرمی گل و سبزه اش مخصوصاً در نسیم ملایم و روح نواز بامدادی چنان طرب انگیز است که هر تن خسته و دل افسرده ای را به وجد و نشاط می آورد.

دماوند


در فرهنگ جغرافیایی ایران از فرهنگ دهخدا، ذیل کلمه ی نوا می خوانیم: "نوا، دهی است از دهستان بالا لاریجان بخش لاریجان شهرستان آمل در نه هزار گزی مشرق رینه، در منطقه ی کوهستانی سردسیری واقع است و 910 تن سکنه دارد. آبش از چشمه، محصولش لبنیات، شغل مردمش زراعت و گله داری است."
آبشار یخی نوا آمل-لاریجان  در طول سال تماما یخ زده است و تنها در تابستان برای مدت کوتاهی باریکه آبی در کنار آن جاری می شود که این امر به قطر این آبشار می افزاید. این جلوه طبیعی زیبا در محدوده روستاهای نوا و نیاک در جاده هراز قرار داشته که در 85 کیلومتری جنوب آمل واقع شده است. این آبشار شگفت 8 متر ارتفاع و 3 متر ضخامت دارد. مکان این آبشار در نزدیکی قله پرشکوه دماوند و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا جا گرفته است. آبشار یخی نوا، از دو قسمت تشکیل شده که قسمت پایینی پانزده و قسمت بالایی هشتاد متر طول داشته و شیب آن در حدود 85 درجه است. این نکته قابل ذکر است که بر روی آبشارهای یخی از این نوع، سطح یخ صاف و یکدست نبوده و بصورت قندیل های یخی بزرگی روی هم چیده شده اند و همین موضوع برزیبایی آن می افزاید.

دماوند

راه دسترسی به آبشار یخی نوا بعد از عبور از ده پلور و رسیدن به رستوران سالاری ( خروجی دهات لاریجان و رینه از کنار جاده هراز ) ، حدود 200 مترجلوتر خروجی ده نوا وجود دارد که در این جاده خاکی و آسفالته پس از طی حدود 5 کیلومتر مسیر ، به جاده باغ فرعی می رسیم که از این قسمت می توان به آبشار دسترسی پیدا کرد. عد از روستای نوا و مشرف به آبادی کنار مجان با حدود یک ساعت کوهپیمایی می توان به این آبشار رسید. بازدید از این آبشار در فصل زمستان بدون تجهیزات فنی خطرناک بوده و توصیه نمی شود.


منابع:نوا لاریجان،سون تارا،همگردی،دالاهو،ایران دزرت

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه