وقتی زمین برای خودش دودکش می سازد!
دودکش جن

 


شاید عجیب به نظر برسد اما در گوشه و کنار دنیا پدیده های طبیعی شگفت انگیزی هستند که شبیه دودکش از دل زمین بیرون زده اند و افسانه های زیادی درباره شان گفته می شود. نزدیک ترین آنها، دودکش جن در زنجان است که مشابهش در امریکا و اروپا هم وجود دارد.

 

«دودکش جن» نوعی سنگ قارچی شکل است که براثر فرسایش پدید آمده و به مناره ای بلند و نازک می ماند که سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است. این پدیده طبیعی در ماه نشان قرار دارد که شهری است در 113 کیلومتری زنجان.

دودکش جن

این پدیده در زمین شناسی «هودو» (Hoodoo) نامیده می‌شود که بیشتر در آمریکا می توان مشابه آن را دید. یک نمونه از آن‌ها در منطقه برایس کنیون امریکا قرار دارد که تصاویر آن هم بسیار مشهور است. در غرب رودخانه می‌سی‌سی‌پی و شرق کوه‌های راکی آمریکا و کانادا هم این پدیده‌های طبیعی دیده شده‌اند.

دودکش جن

دودکش های جن در کپه داغ ترکیه هم وجود دارند که مردم داخل آن‌ها زندگی می‌کنند. در صربستان و تایوان نیز این مناظر دیده شده‌اند. در بخش فرانسوی کوه‌های آلپ این پدیده را به نام «خانم‌هایی با موهای درست شده» می‌شناسند. در روستای وردیج در نزدیکی منطقه وردآورد نیز نمونه‌هایی وجود دارد که به خاطر شکل و نوع فرسایش، آن‌ها را هودو می‌نامند اما فقط در زنجان آن‌ها را دودکش جن نام گذاشته‌اند که در این خصوص دلیل مشخصی وجود ندارد و شاید به اعتقادات کهن مردم این خطّه برمی‌گردد.

دودکش های جن در کپه داغ ترکیه هم وجود دارند که مردم داخل آن‌ها زندگی می‌کنند. در بخش فرانسوی کوه‌های آلپ این پدیده را به نام «خانم‌هایی با موهای درست شده» می‌شناسند

هودو ها (دودکش جن) شباهت زیادی به مناره ها داشته و گاهی با آن ها اشتباه گرفته می شود، اما باید در نظر داشت که مناره ها دارای ضخامتی تقریبا یکسان بوده که از پایین به سمت بالا از آن کاسته می شود در حالی که هودو ها ضخامت متفاوتی در طول داشته و اصطلاحا ظاهری شبیه مجسمه های طولانی اقوام سرخپوست دارند.

دودکش جن

در گذشته و به دلیل محدود بودن علم عامه مردم؛ دلیل بیشتر پدیده ها در عوامل ماوراء طبیعه و حیطه ای از باورهای مردم که قابل بحث کمتری بود جستجو می شد، به همین دلیل،دلیل ایجاد این ساختارها به جن ها منتصب می شده است.

دودکش جن

این ها عارضه های طبیعی نوعی ژئومورف یا ساختار سطح الارضی هستند که علت تشکیل آنها پدیده فرسایش است. عامل این فرسایش آب است که در دامنه کوه بصورت سیلاب عمل کرده. سیلاب از طریق آبراهه های شاخه ای به طرف پایین حرکت کرده و باعث تخریب متفاوت دردو نوع سنگ متفاوت در دامنه شده است.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از سیری در ایران، هزار رود

 

مطالب مرتبط:

ترسناک ترین مناطق ایران

راهنمای سفر جمع و جور به زنجان

زنجان به روایت تصویر

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه