کنفرانس گردشگری و معنویت در تقویم UNWTO. رئیس دانشگاه علم و فرهنگ از ثبت کنفرانس گردشگری و معنویت در تقویم UNWTO خبر داد و گفت: همیشه به دنبال رفع نیازهای مادی گردشگران بوده ایم و به آرامش روحی آنها پس از سفر فکر نکرده ایم. بخش گردشگری تبیان. نشست خبری اولین کنفرانس بین المللی «گردشگری و معنویت» پیش از ظهر روز چهارم بهمن ماه در سالن اجتماعات خبرگزاری ایسنا با حضور رئیس دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد. کنفرانس بین المللی «گردشگری و معنویت» توسط دانشگاه علم و فرهنگ در روزهای هفتم و هشتم بهمن ما ...

کنفرانس گردشگری و معنویت در تقویم UNWTO

رئیس دانشگاه علم و فرهنگ از ثبت کنفرانس گردشگری و معنویت در تقویم UNWTO خبر داد و گفت: همیشه به دنبال رفع نیازهای مادی گردشگران بوده ایم و به آرامش روحی آنها پس از سفر فکر نکرده ایم.

بخش گردشگری تبیان
محمدحسین ایمانی

نشست خبری اولین کنفرانس بین المللی «گردشگری و معنویت» پیش از ظهر روز چهارم بهمن ماه در سالن اجتماعات خبرگزاری ایسنا با حضور رئیس دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.
کنفرانس بین المللی «گردشگری و معنویت» توسط دانشگاه علم و فرهنگ در روزهای هفتم و هشتم بهمن ماه با محوریت فلسفه و دین، روانشناسی و اخلاق، فرهنگ و جامعه، مدیریت و اقتصاد برگزار می شود.
آخرین فرصت ارسال مقالات چهارم دی ماه ۹۴ بود که به گفته محمدحسین ایمانی خوشخو رئیس دانشگاه علم و فرهنگ، ۱۱۵ مقاله به دبیرخانه ارسال شد که از بین چکیده مقالات، ۶۸ مورد تائید و پس از داوری ۴۱ مقاله در بخش داوری نهایی پذیرفته شده اند تا در سه بخش شفاهی، درج در کتاب و پوستر ارائه شوند.
ایمانی خوشخو در این برنامه اعلام کرد که ویژگی مهم این کنفرانس، حضور اساتید خارجی است که ۲۱ استاد داوطلب انتخاب شدند.
پرفسور جعفر جعفری از آمریکا، پرفسور ریچارد شارپلی از انگلستان، خانم لاری دایر از استرالیا و غزالی و آزیلا لینتی از مالزی حضور پیدا کرده و سخنرانی می کنند.
همچنین از ایران نیز آیت الله محقق داماد و چند استاد دیگر نیز حضور خواهند داشت. همچنین جایزه بین المللی گردشگری و معنویت هر سال به یکی از اساتیدی که در این زمینه کارهای تحقیقاتی انجام داده اند، اعطا می شود.
ایمانی خوشخو ادامه داد: این رویداد در فهرست رویدادهای تقویم سازمان UNWTO نیز درج شده است.
رئیس دانشگاه علم و فرهنگ گفت: وقتی ما مقالات مربوط به گردشگری را می بینیم، متوجه می شویم که به گردشگری مذهبی توجه زیادی شده است. در بحث معنویت و گردشگری به دنبال این هستیم که رویکردها را معرفی کنیم نه گونه های گردشگری را. بنابراین رویکرد معنوی به گردشگری برای ما مهم است. در دنیا چندین کنفرانس برگزار شده که یکی از آنها در ویتنام بوده است. اما هنوز زمانی که صحبت از برگزاری کنفرانسی در این زمینه می شود، همه اعتقاد دارند که خلائی در این حوزه وجود دارد. نگاه معنوی به گردشگری فراتر از این است که یک گونه گردشگری را معرفی کنیم.
وی گفت: در سال ۲۰۱۱ کنفرانس بین المللی مذهب و معنویت برگزار شد که چهار سال متوالی در آمریکا ادامه داشت. کنفرانس گردشگری معنوی که در سال ۲۰۱۳ در ویتنام برگزار شد، نگاه ها خیلی به این موضوع عمیق نبود؛ بلکه به بحث معنویت به صورت گذرا نگاه کرده اند. اولین کنفرانس گردشگری و معنویت با هدف رهایی از نگاه های محدود و سطحی و ایجاد نگاه های ژرف و هم افزایی دانش و یافته های نو در ادبیات بین المللی گردشگری و بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی کشور و ارتقای صنعت گردشگری در داخل برگزار می شود. زمانی که به این بحث نگاه می کنیم، جایگاه گردشگری را از یک صنعت خدماتی به یک پدیده فرهنگی  ارتقا می دهیم .

رئیس دانشگاه علم و فرهنگ گفت: دستاوردهای این کنفرانس در قالب بیانیه منتشر می شود. همچنین دبیرخانه دائمی آن در دانشگاه تشکیل و نشست های علمی و اجرایی را در طول سال خواهیم داشت

ایمانی خوشخو ادامه داد: از سال ۹۲ این موضوع در دانشگاه به بحث گذاشته شد و با چندین دانشگاه خارجی مکاتبه و مشورت کردیم. همه بر این نظر بودند که امروزه گردشگری دنیا محتاج به چنین نگاهی است. اگر این نگاه بتواند عمق پیدا کند، تضمینی است برای رسیدن به گردشگری پایدار؛ چون رویکرد معنوی راهی سریع برای رسیدن به گردشگری پایدار است؛ بنابراین نتیجه پژوهش ها را بررسی کردیم. از لحاظ پژوهی این کنفرانس در سیستم وزارت علوم به عنوان فعالیت پژوهشی رسمی درج شده است.
وی در پاسخ به این سؤال خبرنگاران که اعلام کردند نتیجه ملموس این همایش چه خواهد بود؟ گفت: یکی از نیروهایی که می تواند به ترویج رویکرد معنوی به گردشگری کمک کند، راهنمایان هستند اما در این زمینه کسی به فکر نبوده که راهنمایان گردشگری آموزش تخصصی در این حوزه ببینند. ایران می تواند پایلوتی هدفمند برای ترویج رویکرد معنوی به گردشگری باشد. ما به دنبال کشف مولفه های معنویت در گردشگری هستیم. از سوی دیگر سازمان ها و دستگاه های اجرایی هستند که می بایست یافته های علمی را در بخش اجرایی به کار بگیرند. در این باره با سازمان میراث فرهنگی صحبت کرده ایم. رئیس سازمان میراث فرهنگی، رئیس شورای سیاستگذاری این کنفرانس نیز است.
رئیس دانشگاه علم و فرهنگ گفت: دستاوردهای این کنفرانس در قالب بیانیه منتشر می شود. همچنین دبیرخانه دائمی آن در دانشگاه تشکیل و نشست های علمی و اجرایی را در طول سال خواهیم داشت.
ایمانی خوشخو تصریح کرد: ما از کارشناسان و کارکنان سازمان میراث فرهنگی خواسته ایم تا در قالب دو روز ماموریت در این کنفرانس شرکت کنند؛ این برنامه برای آنها آموزش ضمن خدمت نیز خواهد شد. در این کنفرانس اساتید خارجی حضور دارند که باید برای دیدن آنها در کشورشان ساعت ها انتظار کشید. اکنون فرصت مناسبی است که کارشناسان در سازمان میراث فرهنگی بسیج شده و از حضور افرادی همچون پرفسور شارپلی استفاده کنند.
وی بیان کرد: همیشه به دنبال رفع نیازهای مادی گردشگران در طول سفر هستیم اما به این فکر نکردیم چرا زمانی که مردم به سفرهای نوروزی می روند، خسته برمی گردند. ما باید به دنبال این باشیم که وقتی سفر تمام شد، گردشگران به آرامش روحی نیز رسیده باشند؛ اینها مباحثی است که در حوزه گردشگری معنویت مطرح می شود.


منبع، مهر

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه