گورستانی در تاریکی. در فاصله ۶۳ کیلومتری شهرستان میرجاوه،در روستای روپس دهستان تمین غاری وجود دارد که گورستان عجیبی را در خود جای داده است. گورستانی که قبرهایی به صورت پلکانی دارد. به کوشش: رحیمه زرگر-بخش گردشگری تبیان. در 20 کیلومتری روستای تمین در دامنه ارتفاعات مشرف به روستا، یک حفره وجود دارد که در آن یک نمونه از گورستان های منحصر به فرد دوران اسلامی به نام گورستان هفتاد ملا قرار گرفته است که بیش از ۵۰۰ متر مربع وسعت دارد. قبرستان هفتاد ملا یکی از جاذبه های منحصربفرد و زیبا و تاریخی شه ...

گورستانی در تاریکی

در فاصله ۶۳ کیلومتری شهرستان میرجاوه،در روستای روپس دهستان تمین غاری وجود دارد که گورستان عجیبی را در خود جای داده است.گورستانی که قبرهایی به صورت پلکانی دارد.

به کوشش: رحیمه زرگر-بخش گردشگری تبیان
گورستانی در تاریکی

در 20 کیلومتری روستای تمین در دامنه ارتفاعات مشرف به روستا، یک حفره وجود دارد که در آن یک نمونه از گورستان های منحصر به فرد دوران اسلامی به نام گورستان هفتاد ملا قرار گرفته است که بیش از ۵۰۰ متر مربع وسعت دارد. قبرستان هفتاد ملا یکی از جاذبه های منحصربفرد و زیبا و  تاریخی شهرستان میرجاوه است و حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد.

گورستانی در تاریکی

از آنجایی که نور خورشید هیچ وقت بر این قبرها نمی تابد،قبرها همیشه در سایه قرار دارند و به همین علت از گزند باد و باران در امان هستند. قبرستان هفتاد ملا دارای چندین غاز بوده که غارها به طول ۳۰ متر و ارتفاع ۲٫۵ متر بوده است.

گورستانی در تاریکی

قبرهای این گورستان بی نظیر و منحصربه فرد هستند. به این ترتیب که پس از تدفین مرده ها چهارطرف قبرها را با سنگ بالا اورده و روی آن تخته سنگ هایی قرار داده اند و بعد با آجر و ملاط گچ حجمی پلکانی ساخته و بعد آن را با یک دیوار تیغه ای ای مشبک پوشانده و در نهایت آن سازه را گچ اندود کرده و قسمت هایی از ان را رنگ قرمز نقش زده اند دراین قبور هشت سوراخ تعبیه شده که هوا از آن عبور کند تا قسمت بالای قبور خراب نشود.سبک معماری این قبرستان الهام گرفته از سبک معماری مقبره کورش است و سالیانه بازدیدکنندگان بسیاری را به این منطقه می کشاند.

گورستانی در تاریکی

کسی هنوز به درستی نمی داند علت نامگذاری این قبرستان چیست و «هفتاد ملا»، هفتاد روحانی صدر اسلام بوده اند یا هفتاد مغ زرتشتی که به این منطقه آمده و در همین جا نیز مرده اند.

گورستانی در تاریکی

البته دو روایت در مورد اون وجود دارد؛یکی آن که  پس ورود اسلام به این منطقه موبدان زرتشتی به این مکان پناه بردند و در همان جا پس از مرگ دفن شدند که با توجه به معماری قبرها می تواند قابل قبول باشد و روایت دوم هم این ازآنجاییکه این منطقه در مسیر رودخانه بوده است مردم،رفتگان خود را در ارتفاعات دفن می کردند تا از سیلاب ها در امان باشد و بلندی موفعیت جغرافیایی این منطقه می تواند بیانگر این موضوع باشد.

گورستانی در تاریکی

قطعا دانستن این موضوع به کاوش های باستان شناسی نیاز دارد؛هم اکنون بخشی از این فعالیت های کاوشگرانه زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این منطقه شروع شده است تا پرده از رازهای خفته در این قبرستان بردارد.

گورستانی در تاریکیمنابع:خبرگزاری میراث فرهنگی،ساز سفر،نگاه مدیا،وبگردها،سیری در ایران،لینک تریپ،باشگاه خبرنگاران
 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه