گورستان جن در تیس+عکس. گورستان جن در روستای تیس نزدیک شهر چابهار همان جایی که سنگ قبرهای بزرگ و عجیبی دارد و محلی ها را به این باور رسانده که این گورها محل دفن آدمیزاد نیست. به کوشش رحیمه زرگر- بخش گردشگری تبیان. درجنوبِ شرقی ترین نقطه ایران، روستایی باستانی با قدمتی حداقل ۲۳۰۰ ساله به نام تیس واقع شده است که قبرستانی مرموز دارد. بلوچ ها به این گورستان،«جن سنط» می گویند. در این گورستان قبرها در کنار هم بر روی سطحی صخره ای حفر شده اند. حفر این گورها بر سطح سنگی حیرت و پرسش بازدیدکنندگان را ...

گورستان جن در تیس+عکس

گورستان جن در روستای تیس نزدیک شهر چابهار همان جایی که سنگ قبرهای بزرگ و عجیبی دارد و محلی ها را به این باور رسانده که این گورها محل دفن آدمیزاد نیست.

به کوشش رحیمه زرگر- بخش گردشگری تبیان
گورستان جن در تیس+عکس

درجنوبِ شرقی ترین نقطه ایران، روستایی باستانی با قدمتی حداقل ۲۳۰۰ ساله به نام تیس واقع شده است که  قبرستانی مرموز  دارد. بلوچ ها به این گورستان،«جن سنط» می گویند.
در این گورستان قبرها در كنار هم بر روی سطحی صخره ای حفر شده اند.حفر این گورها بر سطح سنگی حیرت و پرسش بازدیدكنندگان را بر می انگیزد که چه كسانی این گورها را حفر كرده اند؟چرا سطح سنگی را برای حفر انتخاب كرده اند؟ و با چه وسیله ای حفر شده است؟

گورستان جن در تیس+عکس

اما در پاسخ به این پرسش ها جواب قانع کننده ای وجود ندارد و هر چه هست مبنایشان حدس و گمان است.
عده ای اعتقاد دارند که شاید حفر کنندگان،به دلیل حفظ مردگان و در گذشتگان از گزند جانوران و خورندگان زیر زمینی،رنج كندن سنگ را بر خود هموار می كردند و گورها را اینچنین می ساختند تا به مردگانشان احترام بگذارند.

گورستان جن در تیس+عکس


شاید هم باور مردم محلی درست باشد.آنها اعتقاد دارند«این گورها متعلق به جن هاست. آنها مردگان خود را در حصار این سنگ ها دفن كرده اند و شب كه می رسد،جنها بر سر گور از دست رفتگان خود حاضر می شوند و به مویه و مرثیه سرایی مشغول می گردند.هر كس كه شبانگاه گذرش بر این گورستان بیفتد،مورد نفرین جن ها قرار می گیرد و با عذابی سخت بعد از چند روز می میرد».

گورستان جن در تیس+عکس


از آنجایی که بشر امروزی با وسایل ابتدایی به دشواری توانایی حفر این گورها را بر روی سطح سخت سنگی دارد،مردم محلی حفر این گورها را به نیرویی مافوق بشر نسبت می دهند.

گورستان جن در تیس+عکس


این گورستان بر تپه ای كم ارتفاع مشرف بر روستای تیس و در پای كوه پیل بند قرار گرفته است. در كنار این گورستان كه به قبرستان شماره یك تیس مشهور است،قبرستان امروزی مردم روستا قرار دارد. اما گورهای این گورستان بر سطح خاكی نرم حفر می شوند.مردم روستا اگرچه درگذشتگان خود را در این گورستان به خاك می سپارند اما مراقبند كه شب گذرشان به گورستان جن ها نیفتد!

گورستان جن در تیس+عکس


منابع :سیری در ایران،سرزمین دریا و کویر
 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه